Venüs’e Yaşam Kolonisi Kurulabilir Mi?

Arada sırada haberlerde karşılaşırız birkaç milyar uzaklıkta Dünya’nın ikizine rastlandı. Hepimizde aynı cevap oluşur ne işimize yarayacak birkaç milyar uzaklıktaki Dünya’nın ikizi. Dünya’daki enerji kaynakları tükenmek üzere ve insanlık çözüm yolu aramakta. Bunu uzay madenciliğinden tutunda gezegenlere yerleşmeye kadar gider. Bu fikirlerin öncüsü Elon Musk diyebiliriz. Yatırımı en çok onun şirketi yapmakta. Onun hayali Mars’a koloni kurup daha sonra orayı Dünya’ya dönüştürmek. Peki Venüs!!

İlginç olanı şu Venüs Dünya’ya inanılmaz benzemekte. Dünya’nın genç halini andırmakta. Dünya’dan kafamızı kaldırdığımız anda ilk Venüs’ü araştırdık. 1960’lı yıllarda araştırmacılar Venüs’ü incelediler atmosferinin korkutucu derecede zehirli olduğunu ayrıca sıcaklık ve basıncın fazla olduğunu keşfettiler. Bu gibi nedenler Venüs’e olan ilgiyi kaybetmemize neden oldu.

Aslında bilim adamlarının açısından bakıldığında ilgi çekici yönleri var. Dünya’nın genç dönemine benzemesi ayrıca Dünya’ya olan yakınlığı gezegenimizi oraya taşımamıza bir neden olabilir. Fakat sülfürik asit yağmuru, kasırgalar gibi aşırı koşullara dayanabilecek cihazlar üretmek zorunda kalmak bilim adamları açısından korkutucu.

Venüs’ün dikkat çeken diğer bir özelliği de Venüs’de tektonik plaka olabilir. Gezegenlerde plaka tektoniği vardır bunun üst kısımlarında bir kabuk vardır bu kabuk sık sık hareket eder. Depremlerin oluşumu gibi düşünülebilir. Bilim adamları bu durumun kullanılarak Venüs’ün yaşanabilir hale gelmesi muhtemel olabilir demekte. Fakat şu anda test gezegeni gibi kullanılmakta. Dünya’nın ilk yıllarına benzerliği, Dünya’nın bu koşullara nasıl geldiği konusunda cevap oluşturmakta. Bilim adamları şuan için Dünya dışında yaşam arayışı için Venüs’ün daha çok araştırılması konusunda fikir birliği içerisinde. İlerde neler olup bittiğini göreceğiz.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: