Saddam Hüseyin Hayatı

Irak ve dünya tarihi açısından önemli bir figürdü Saddam Hüseyin. 1968’de Irak darbesinde iktidara geldiğinden sonra çok ilginç bir şekilde yönetti Irağı. Kimilerine göre bir diktatör, kimine göre İslamın yeniden şahlandıracak Allah’ın gönderdiği bir kişiydi. Bir zamanlar Irak’ta muazzam güç toplayan Saddam bu gücü elinde tutmak için elinden geleni yaptı. Belki de bu sonunu hazırladı.

28 Nisan 1937 tarihinde doğdu. Doğmadan önce kader ağlarını örmeye başladı. Babası ve kardeşini hiç göremedi, onları doğmadan önce kanserden kaybetti. Doğduktan sonra annesi onunla ilgilenmedi. Hemen evlendi Saddam’ı amcası yanına aldı. Amcası savaş gazisi idi. Saddam onu babası olarak görüyordu.

Amcasının desteği ile okula başladı. Liseye gittiğinde milliyetci bir akım başlamıştı. Bu milliyetci akım okuduğu lisede oldukça vardı. Liseden sonra 3 yıl hukuk okudu. Amcası milliyetci Arap baas partisi destekcisi idi. Saddam bu partiye katılmak ve çalışmak için hukuk eğitimini bıraktı.

Ortadoğu’da bir milliyetci akım bütün arap devletlerini derinden etkiledi. Nasır gibi güçlü motifler Saddam’ı derinden etkilemişti. 1958 yılında General Abd al-Kerim Kasım liderliğinde Faysal’ı devirip yönetime el koydu.

Kasım darbeden sonra yönetimin başına geçti. O dönemlerde Saddam birleşik bir arap devleti kurmak için uğraşıyordu. Kasım buna karşı çıktı. Fakat hükumetinde 12 baas partili vardı. Kasım konumunu korumak için Arap komünist partisiyle anlaştı. Baas parti üyeleri bunu ihanet olarak gördüler. Kasım’a suikast hazırladılar. Saldırı ekibinde Saddam’da bulunuyordu. 7 Ekim 1959’da Kasım’a saldırı yapıldı. Saddam’ında aralarında bulunduğu Baas parti üyeleri Kasım’ı öldürdüklerini düşünüyorlardı. Fakat Kasım’ın şoförü ölmüştü. Kasım omuzundan yaralanarak kurtuldu. Olaylardan sonra çok da üyesi olmayan yeni parlayan Baas partisine büyük baskınlar ve tutuklamalar yaşandı. Saddam’da bu olaylardan sonra ülkeyi terk ederek Suriye’ye sığındı. Ardından Mısır’a geçti. Bu zamanlarda eğitimine devam etti ve Irak’da subaylarla iletişim kurmaya devam etti.

Ordu 1963’de Kasım’ı devirdi. Saddam darbeden sonra ülkeye döndü. Fakat siyasette pek etkin olmadı. Ardından yeni kurulan hükümet lideri Arif’e saldırı hazırlığındayken tutuklandı. 2 yıl hapiste yattı. Hapiste yattıktan sonra Ahmed Hasan tarafından Bölge komutanlığı sekreterliğine atandı. Burada başarılarından dolayı dikkatler üzerine çevrildi. Daha sonra Baas partisinin güvenlik hizmetini tek başına eline geçirdi. Ardından Ahmed Hasan liderliğinde Abdul Rahman Arif’i devirdi. Darbe sonrası Saddam başkan yardımcısı oldu. Saddam Hüseyin partide konumunu kullanarak yükselmeye devam etti.

Saddam ordu içinde hızla yükseldi. 1976 yılında Irak silahlı kuvvetlerinin başına geçti. Ahmed Hasan hasta olmasından dolayı görevini yerine getiremiyordu. Saddam parti içinde konumunu iyice pekiştirdikten sonra Hasan’ın istifasını istedi. Ardından hükumetin başına geçti.

Temmuz 1979 günü Baas parti üyeleri bir salona dolduruldu. Saddam Hüseyin salonda bana ve partiye ihanet eden insanlar var dedi. Bütün salon buz kesti. Ardından biri isimleri okumaya başladı. İsmi okunanlar tutuklandı ve idam edildi. Saddam son kalan parti üyelerine baktı ve onlara teşekkür etti.

Saddam Hüseyin ülkesindeki şii insanların ayaklanmasından korkuyordu. İran’da devrim sonrası Şii islam cumhuriyeti kuruldu. Irak’ta Şii nüfusunun fazla olması ve İran’nın burada etkisini artırması Saddam’ı rahatsız ediyordu. Ardından İran’a savaş ilan edildi. Bazı bölgeleri kontrol altına alsa bile savaş iki taraf açısından maliyetli hale gelmeye başladı. Savaş 1980’de başladı ve 1988’de bitti. Her iki taraf da zafer olarak görüyordu.

İran savaşının hemen sonrası Saddam Kuveyt’e 30 milyar olan borcunu silmesini söyledi. Fakat Kuveyt bunu kabul etmedi. Ardından Saddam Kuveyt üzerinde hak idda etmeye başladı. Irak-Kuveyt sınırına asker gönderdi. Tarihler 2 Ağustos 1990 geldiğinde tüm tepkilere rağmen Saddam güçlerini Kuveyt’e gönderdi. Savaş 1991’de bitti. ABD bu zamana kadar desteklediği Irağa karşı yavaş yavaş tavır sergilemeye başladı.

Ocak 2002 yılında ABD başkanı Bush Irak’ta kitle imha silahlarının ve kimyasal silahı olduğu yönünde açıklamaları oldu. Bush ayrıca bu silahları kullanmadan hükumeti devireceklerini söyledi. 20 Mart 2003’de ABD güçlerini Irağa göderdi. Tam üç hafta sonra Irak ve hükumet düştü. 14 Aralık 2003’de Saddam yakalandı. Uzun süre yargılandıktan sora idam edildi.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: