Rusya ve Japonya Kuril Adaları Anlaşmazlığı

Kuril adaları Pasifik okyanusunda bulunan küçük volkanik adalardan oluşmaktadır. Japon Hokkaido adasından Rusya’nın Kamçatka Yarımadası’nın güney ucuna kadar uzanır. Tüm adalar Rus yönetimi altındadır. Rusya’nın Güney Kurilleri ve Japonya’nın Kuzey Toprakları olarak adlandırdığı bu adalar iki ülke arasında 60 yıldır sorun oluşturmaktadır. Anlaşmazlık nedeniyle, Rusya ve Japonya, II.Dünya Savaşı’nı sona erdirmek için henüz bir barış anlaşması imzalamadı.

Ainular Kuril adalarının tarihte bilinen ilk sahipleri olarak kabul ediliyor. Japonya hükümeti daha sonra ülkedeki azınlık halk Ainuları resmi olarak tanıdığını açıkladı. Japonların kuzey adalarını 370 yıl önce bildikleri iddia ediliyor. Böylece Japonya adaların kendilerine ait olduğunu söylemekte. 1644’te Tokugawa şogunluğu tarafından yapılan bir Japonya haritasında Kuril Adalarını gösterildiğini ve hak sahibi olduklarını dile getirilmekte. 1855’te Rusya ve Japonya, Japonya’ya dört güney adasının mülkiyetini ve Rusya’nın kuzeydeki her şeyin mülkiyetini veren Shimoda Antlaşması’nı imzaladılar. II.Dünya Savaşı sonrasında Ruslar adaların kontrolünü ele geçirdi ve 1949’da tüm sakinleri Japonya’ya sınır dışı etti. 17.000 Japon sakin yerlerinden edildi. Ayrıca Müttefikler ve Japonya arasında imzalanan 1951 San Francisco Barış Antlaşması uyarınca Japonya, diğer mülklerin yanı sıra “Kuril Adaları’nın tüm haklarını, mülkiyetini ve haklarını” feshetti. Rusya bu antlaşmayı imzalamadı ve Japon hükümeti dört adayı Kuril zincirinin bir parçası olarak tanımaması Rusya’yı antlaşmadan uzaklaştırdı. 1956’da Japonya-Sovyet Ortak Bildirgesi, iki ülke arasındaki diplomatik bağları yeniden kuruldu, ancak bölgesel anlaşmazlık nedeniyle resmi bir barış anlaşması olmadı. Sovyetler, Japonya’ya en yakın iki adayı iade etmeyi teklif etti, Japonya bu anlaşmayı toprakların yalnızca% 7’sini temsil ettiği için reddetti. O zamanlardan beri anlaşmazlık aynen devam ediyor.

Bölgede balıkçılık birincil meslektir. Ayrıca pirit, kükürt ve çeşitli polimetalik cevherlerin mineral yataklarına sahiptir. 30.000 kişilik bir Rus topluluğu şu anda adalarda yaşıyor ve ayrıca Iturup’ta bir Rus askeri varlığı da var. Adalarda konuşlanmış ana Rus kuvveti, karargahı Iturup Adası’ndaki Goryachiye Klyuchi’de bulunan 18. Makineli Tüfek Topçu Tümeni’dir. Adalarda görevli Sınır Muhafız Teşkilatı birlikleri de var. Şubat 2011’de Rusya Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, Kuril Adaları savunması için önemli takviye çağrısında bulundu. 2006 yılının Ağustos ayının başlarında, Rus hükümeti, enerji ve ulaşım altyapısının iyileştirilmesi de dahil olmak üzere tüm Kuril ada zincirini geliştirmek için 17 milyar rublelik (630 milyon dolar) bir planı destekledi. Vladimir Putin, 2004 yılında, en güneydeki iki adanın Japonya’ya verilmesi konusunda adımları olsa da siyasi düzeyde çözüm üretecek adımlar atılmadı. Savaştan sonra yerlerinden edilmiş kişilerin yakınlarının tapınaklarına dua etmek için yaptıkları periyodik ziyaretler, meseleyi Japon halkı için oldukça duygusal hale getiriyor.

Gisuke Sasamori 1893 kitabından bir Kuril Adaları haritası
Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: