Rusya-Ukrayna İlişkisi

Ukrayna 1991 yılında SSCB’nin yıkılmasından hemen sonra bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlığı kazanmasından sonra Rusya-Ukrayna ilişkileri gerginleşme eğiliminde olmuştur. Ukrayna’nın batıya olan yaklaşımı her zaman Rusya’yı gergin hale getirmiştir. Ukrayna ise batı ile olan ilişkisinde kararsızlık aşamasındadır. Ukrayna enerjisinin çoğunu Rusya’dan almaktadır. Enerji gücünü elinde bulunduran Rusya baskı noktasında Ukrayna’nın elini bağlamaktadır. Nitekim 2005 ve 2009 yılları arasında fiyat ve borç meseleleri yüzünden enerji akışını durdurmuştur. Hatta 2010 yılında Ukrayna başkanı Rusya’nın enerji fiyatlarında indirim yapması karşılığında, Ukrayna Karadeniz limanı Sivastapol’da bulunan Rus donanma üssünü kullanım hakkını 25 yıl uzatmıştır.

Ukrayna 45 milyon nüfusu bulunmaktadır. Bunun yanında tarım ve endüstri potansiyeli çok yüksek olan ülkedir. Rusya’nın boyunduruğu altına girmesi Rusya’yı hem zenginleştirecek hem de Avrupa üzerinde siyasi ve askeri alanlarda etkisini artıracaktır. Bu sebeple Ukrayna’daki firmalara, Rus firmalar ile birleşme yönünde baskı uyguluyor.

Rusya Ukrayna’da batısında ve merkezde bulunan kendi dilini konuşan Ukraynalılar ile Ukrayna’nın doğusunda bulunan ve Rusça konuşan ayrılıkçıları kışkırtmış ve iç savaş başlatmıştır. Günümüzde iç savaş halen devam etmektedir. İç savaşın iki taraf da birbirini savaş suçu işlemekle suçluyor. Rusya’nın Ukrayna üzerindeki baskısı ve müdahalesi devam etmekte.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: