Rommel’in Afrika’da İngiliz Esirleri

Afrika 1. Dünya Savaşı sonrasında sömürgeci güçler tarafından bölge bölge bütün kaynakları ve güçleri kullanıldı. Aynı zamanda savaş sonrasında devletlerde aşırılıklar görülmeye başladı. İtalya’da faşizm yükselde, Mussolini İtalya diktatörü oldu. Halkına İtalya’yı eski görkemli dönemlerine çevirme sözü verdi. Roma dönemi, İtalya olmayı kendine amaç edinmişti. İtalya, Libya’yı, Etiyopya gibi kaynak açısından zengin bölgeleri işgal etti. İngiltere’nin sömürgelerinin çevresinde olması İngiltere açısından sorun yaratıyordu. Almanya’da, İtalya gibi sağ siyaset yükselişe geçti. Hitler, Alman ırkının diğer ırklardan üstünlüğünü savunarak, Büyük Alman İmparatorluğu hayallerini insanlarına satmaya devam etti. Alman ordusunu modernize ederek Avrupa’nın yarısına hakim oldu. Büyük savaş kapıdaydı ve bir anda patlak verdi.

Dünya savaşı başladıktan sonra İngiltere’nin Afrika’daki sömürgeleri tehdit ediliyordu. İtalya’nın, Mısır’a doğru ilerlemesi İngiltere’ye endişe verdi. Süveyş kanalının tehlikeye düşmesi Asya’dan gelen hammadde ihtiyacının gecikmesini sağlayacaktı. Bunu göze alamayan İngiltere ordusunun Afrika kolu İtalya’ya saldırıya geçti. İngiltere’nin saldırısına direnemeyen İtalya’yı geri püskürttü. İtalya’nın Afrika’da kaybetmesi ve savaş dışı kalması Hitler’i endişelendirdi. Hitler, General Rommel’i ve 4 panzer tümenini İtalya’yı kurtarması için Afrika’ya gönderdi. Rommel Afrika’ya ulaştıktan sonra savaşın gidişatını değiştirdi. İngilizleri akıl almaz taktiklerle aldattı ve cephelerden geri püskürttü. John Frederick Boyce Combe, Richard O’Connor ve Korgeneral Sir Philip Neame İngilizlerin Afrika’daki komuta merkeziydi. Kuşatmadan kaçarak Mısır’a doğru araba ile yola çıktılar.

Rommel saldırılarına hız kesmeden devam ediyordu. Kuşatmadan kaçmaya çalışan İngiliz komutanlar İtalyan ve Alman Birliklerinden kaçamadı. İngiltere’nin Afrika komutanlığı Çöl Tilkisi Rommel’in eline geçmişti. İngiltere yakalanan generalleri serbest bırakmak adına bazı tekliflerde bulundu. Rommel teklifleri reddetti. Rommel’in Kuzey Afrika çölündeki saldırısı, üç generalin yakalanmasıyla birlikte Britanya’ya büyük bir darbe oldu. Üç general, savaş esiri olarak İtalya’da tutuklandı. Genareller kaçma girişiminde bulunsa da sonuç vermedi. İtalya’nın savaşta yenilgiyi kabullenmesi sonrasında generaller serbest bırakıldı.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: