Ortadoğu’nun Sefiri: Hacı Kasım

İran’nın Ortadoğu politikasını şekillendiren kişi. Irak, Suriye, Yemen, Suudi Arabistan’a kadar alanda çok büyük etkinlik göstermiştir. Sadece İran’nın sınır dışı harekatlarını değil, yurt içinde yapılan isyanları bastırmak ile görevliydi. İran’da Devrim Muhafızlarının alt birimlerinden olan, Kudüs Tugayları komutanı.

Kasım Süleymani 1957 yılında, İran’nın Kirman eyaletinde dünyaya geldi. Gençlik yıllarını çok ağır işlerde çalışarak geçirdi. İran-Irak savaşının başlaması ile beraber cepheye katıldı. Savaşa giderken gönüllülerden bir ordu kurdu. Sarallah 41. ordu savaşta efsaneye dönüşen bir başarı elde etti. Sarallah tugayı savaş sonrası İran’da bazı bölgelerin korunmasıyla görevlendirildi. Kasım Süleymani bölgede ve Savaşta aldığı başarıların ödüllerini almaya başladı.

İran’da imam Ali Hamanei, Kasım Süleymani’nin başarıları dikkatini çekmiştir. Ali Hamanei, Kasım Süleymani’yi Kirman’dan Tahran’a çağırdı. Tahran’a geldikten sonra Kudüs Tugaylarının başına geçirildi. Tahran’a geldikten sonra bir efsaneye dönüşmeye başlamıştır. Medyaya çıkmamış, sessiz kalarak hakkında çıkan yalan yanlış haberler sayesinde halk tarafından efsaneye dönüşmüştür.

Kasım Süleymani’nin Orta doğu’daki başarıları sayesinde uluslararası medyada dikkat çekmeye başladı. Kudüs tugaylarının yurt dışında yapmış olduğu operasyonlar dikkat çekmeye başlamıştı. Bu tugayın komutanı Kasım Süleymani hedef tahtasına konuyordu. ABD artık Kudüs Tugaylarını terör örgütü olarak görmeye başladı. Abd’nin Irağı işgali sonrası Irakta bir hükümet boşluğu oluştu. Bunu çok iyi değerlendiren Kasım Süleymani Şiilerin başa geçmesini sağlamış ve askeri yapının içine yerleşmeyi başarmıştır. Suriye’de İran Esad’ın yanında yer almıştır. Suriye’de Kasım söz sahibi olmuş 2015 Rusya-İran-Suriye-Irak koalisyonu kurdurdu. Lübnan’da Hizbullah’ın güçlenmesinde Kudüs Tugaylarının eli vardır. Ayrıca Filistin, Afganistan, Yemen, Bahreyn’de söz sahibi olmuştur.

İran’ı Ortadoğu’da büyük bir güç haline getiren Kasım Süleymani ABD tarafından baş düşman haline gelmiş, birden fazla suikast girişimine uğramıştır. Dünyada şöhreti artarken İran’da büyük bir efsaneye dönüşen Kasım Süleymani bir sonraki seçimlerde cumhurbaşkanı olacağı düşünülmekteydi.

3 Ocak 2020 tarihinde Bağdat Havalimanı’na ABD İHA’ları saldırısı sonucunda öldürülmüştür. İran’da ve Dünya’da öldürülmesi büyük yankı bulmuştur. İran’da cenaze törenine binlerce insan katılmış, İran’da tarihi caminde savaş bayrağı olan kırmızı bayrak asılmıştır.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: