Ortadoğu ve Türkler

İslam Ortadoğu bölgesine yerleştikten sonra batı ve Orta Asya bölgelerine fetih hareketleri başladı. Bu fetih hareketleri sırasında halklar arasında kaynaşma başlamış oldu. 10. yüzyılda, Orta Asya’dan satın alınan ve esir olan Türkler muhafız birimlerine, savaş komutanlarına köle olsunlar diye Ortadoğu bölgesine getirilmişlerdir. Köle Türki askerlere Memlük deniliyordu. Halife ve savaş komutanları köle Türk askerlerini seçmelerinin sebebi bölgedeki hiçbir grupla bağlatılarının bulunmaması çıkabilecek isyanlarda rol oynayamayacak olmaları.

11. yüzyıldan itibaren ise Türk aşiretlerin Orta Asya’dan Ortadoğu’ya göç hareketleri başladı. Bölgeye gelen Türk aşiretleri genellikle hayvancılıkla uğraşan göçebelerdi. Neden bu bölgeye geldikleri bilinmiyor.

Ortadoğu’da yaşayan halklar ise göç hareketleri ile gelen Türk aşiretlerini görgüsüz olarak niteliyor ve küçümser gözlerle bakıyorlardı. İlerleyen yıllarda bölgeye hakim olan Türk kavimleri bazı bölgeleri ele geçirmiş beylikler, devletler kurmuşlardır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: