NASA Mars’a Yerleşmek İçin Uzay Betonu Üretmek İstiyor

Uzay insanların her zaman merak konusu olmuştur. Artık bu merakın yerini ”uzaya yerleşebilir miyiz?” sorusu almaya başladı. Elon Musk önümüzdeki on yıl içerisinde insanlığı Mars’a yerleştirmeyi vaat ediyor. Nasa daha da ileri giderek Mars yer çekiminde kullanılmaya uygun beton test etmeye başladı. Beton yerleşimcilerin işlerini kolaylaştırmak, keşifleri hızlı ve kolaylaştıracak yönde geliştiriliyor.

Bilim insanları, betonun Mars’ı inşa etmek açısından kolay ve kullanabilir olduğunu düşünüyor. Beton öncelikle ucuz olması kullanılmasının öncelikli maddesi, dayanıklı olması ayrıca radyasyondan koruma sağlaması bilim insanları açısından en mantıklı malzeme haline geliyor.

NASA projeyi Uluslararası Uzay İstasyonunda geliştirmekte. Geliştirmekten kasıt Mars yer çekimine, hava şartlarına uygun hale getirmek için bazı özel maddeler ekliyor ve test ediyor. Beton macunu oluşturmak için karışıma trikalsiyum silikat ve suyu karıştırdılar. Çeşitli noktalarda tepkimeyi durdurmak için çeşitli alkoller denendi.

Deney hepimizin anlayacağı doğrultuda olumlu sonuçlar verdi. Bu da Dünya yerçekimi dışında da yapılar inşa edebileceğimiz anlamına geliyor. Belki önümüzdeki on yıl içerisinde Mars’a alışveriş merkezi kurabiliriz ya da dört şeritli yol yapabiliriz… Neyse ki bilim insanları politikacılar gibi hareket etmiyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: