Modern Avrupa ve Reform Hareketi

Avrupa tarihi açısından büyük bir öneme sahip reform hareketi. 16. yüzyılda tüm Avrupayı etkisi altına almıştır. Reformun baş kahramanı filozof Martin Luther’dir. Luther Roma’ya ziyaret gerçekleştirmiştir. Bu ziyarette Papalığın yaşadıkları aşırı lüks ve zevkler dikkatini çekmiş, Papa’nın Hristiyanları kandırdığını fark etti. Roma’dan döndükten sonra Katoliklere karşı büyük bir isyan başlattı. Bu isyan sayesinde Avrupa’nın gelişmesindeki engeller kalkıyordu.

İsyanın büyük destek görmesinin başlıca sebepleri Avrupa halklarının aşırı zorlanması, sömürülmesi din adamlarının halktan uzak olmaları örneğin Almanya Papalık tarafından her anlamda sömürülüyordu, Luther’in hareketini desteklemişlerdir.

Martin Luther 1517 tarihinde 95 maddeden oluşan bildirgeyi yayınladı. Reform Hareketini başlatmış oldu. Bu maddeler çoğu dini meseleler bulunuyordu bazı maddelerde eğitime de değinilmişti. Martin Luther eğitimin laikleşmesini istedi. Böylelikle aydınlanmanın önünü açmıştır.

Reform hareketi siyasi yöden Avrupayı o dönemde zayıflatmıştır çünkü isyanlar, savaşlar başlatmıştır fakat eğitim yönünde olan reformlar ve kilisenin etkinliğin azalması aydınlanmanın önünü açtı. Böylece Modern Avrupa’nı ayak sesleri duyulmaya başlandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: