Libya İç Savaşı

15 şubat, Libya’nın Bingazi şehrinde bir avukat tutuklandı. Adı Fethi Terbil rejim karşıtıydı. Bingazi de tutulduğu yerde insanlar toplandı ve Fethi Terbil’in bırakılmasını istiyordu. Toplanan insanlara polis sert müdahale etmesi olayları yatıştırmak yerine daha da artırdı 80-90 kişi bir anda 600-700 kişi oldu. Olaylar bir anda Doğu Libya’ya ardından Güney Libya’ya sıçradı. Polis’in sert müdahalesinin yerini Kaddafinin özel kuvvetleri ve Afrikalı paralı askerleri yer aldı.

Libya’da çoğu Arap ülkeleri gibi kabile yapısına göre şekillenir. Kabilen ne kadar güçlü ise sen de o kadar güçlüsün. Kabile üyeleri birbirine çok bağlıdır, kabile üyeleri bir karar aldıysa zirvesinden zırvasına kadar bu karara uymak zorunda. Nitekim Libya iç savaşında bir kabilenin aldığı isyan kararı bakanların istifasına, ordudaki askerlerin pozisyonuna kadar etkili olmuştur. Olayların bitmemesinin sebebide akraba ilişkileri oldu. İnsanlar kan davası gözünden olaylara bakıyordu.

Kaddafi’nin söylemleri yeşil sosyalizm, eşitlik gibi söylemler olsada ülkede liyakat kabilenin gücüne dayanıyordu. Örneğin hava kuvvetlerinde Warfalla kabilesi etkinliği fazladır giriştikleri bazı olaylar nedeniyle Kaddafi tarafından kontrol altına alınmıştır. Libya’da 140 kabile vardır bunların arasında 25’e kadar kabile güçlü konumdadır. Bu kabileler bazı bölgeleri elinde bulundurmaktaydı. Örneğin sınır bölgeleri elinde bulunduran kaddafi düşmanları ülkeye gıda ve ilk yardım malzemelerini sokmadılar.

İç savaş çok ileri gitmişti. Doğu ve Güneyde bir çok şehir muhaliflerin eline geçmişti fakat trablus hala Kaddafi’nin elindeydi. İsyanı başlatan kabileler Bayda şehrinde toplanarak bir komisyon kurdu ve Trablusa saldırmaya hazırlanıyordu. Toplantıda dikkat çeken bir başka detay ise komisyon üyeleri batının dış müdahalesini istiyordu. Diğer bir dikkat çeken olay ise komisyon da toplananlar bu savaşı Kaddafi rejmine karşı veriyoruz, halk savaş sonrası isteği lideri şeçebilir mesaji idi. Böyle söyleyerek Batı müdehalesini kolaylaştırdılar.

19 Mart 2011 günü Amerikan füzeleri Trablus’u vurdu. Pentagon operasyon sırasında 20 hava savunma füzesi vurulduğunu açıkladı. Sonra BM Libya’yı uçuşa yasak bölge ilan etti. Daha sonra çeşitli ülke uçakları bombardımana başladı.

20 Ekim 2011 Muammer Kaddafi memleketi Sirte’de yakalandı ve öldürüldü. Kaddafi 25 ekim günü çölde bir yere mezarı bilinmeyecek şekilde gömüldü.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: