Küresel Enerji ve Bitcoin

Modern hayatın getirdiği muazzam enerji kullanımı her geçen gün artıyor. Devletlerin iç ve dış politikalarını enerji sektörü belirliyor. Devletler birbiri ile enerji yarışına giriyor örneğin dev nükleer santraller kuruluyor. Kurulan santraller bazen devletleri savaşın eşiğine getirmekte.

Enerji sektörü yeni paralara güç sağlamakta. Bunlardan önde gelenler ise Bitcoin. İnsanlar Bitcoin bularak hayallerine erişmeye çalışıyor. Bu hayaller muazzam güç istiyor. Yeni bilgisayarlar, teknolojiler kullanarak bitcoin madenciliği yapılıyor. Başka bir örnekte California’daki çevrimiçi oyun oynayan bir kişinin enerji tüketimi 5 TWh. Diğer tarafta ise insanlar köylerine temel ihtiyaç haline gelen elektiriği getiremiyor çoğu Afrika bölgesinde hastanelere elektirik verilemiyor ve bu nedenle insan kayıpları yaşanıyor.

Dünya eşitsizliğin ve sömürünün merkezi olmaya devam etmekte. California’da oyun oynayan insanların Etiyopya’dan 100 milyondan fazla elektirik kullanmakta. Bu gibi durumlar her geçen sene daha da artacak. Küçük odaklı çevreci çözümler bu adaletsizliği çözemeyecek.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: