Kızıl Ordu için Hava ve Ekmek Kadar Gerekli Uçak: Ilyushin Il-2

1941 yılı Almanların Sovyetlere yaptığı taarruz ile sarsılmıştı. Sovyet savunmasını Alman panzerleri yakıp yıkmıştı. Ruslar bu kötü durum karşısında acil çözüm yolları aramaya başladı. Aylarca süren çalışmalar sonrasında havadan yapılan saldırıların önemini vurguladılar. Sonuçta ”uçan tank” lakabını alan Ilyushin Il-2 üretildi. Tarihte en çok üretilen uçak olan Ilyushin Il-2, Stalin’nin sözlerine göre ”bu uçak Sovyet ordusu için hava ve ekmek kadar önemli” açıklamasını yaparak üretimin önemi vurgulandı.

Sovyetlerin kara savaşı saldırı uçağı fikri ilk olarak 1930 yıllarına dayanıyor. Bu klasmanda üretilen ilk uçak TSh-1 ve TSh-2 zırhlı çift kanatlı uçakları oldu. Il-2, özellikle saldırı operasyonları için tasarlanmış, iki kişilik bir mürettebat (eski versiyonlarda bir) ile tek motorlu, pervane ve düşük kanatlı tek kanatlı bir uçaktır. En dikkate değer özelliği, zırhın bir uçak gövdesi yük taşıma şemasına dahil edilmesiydi. 1941’in başlarında, Il-2’nin dört fabrikada üretilmesi emredildi ve havacılık tarihindeki diğer askeri uçaklardan daha fazla sayıda üretildi, ancak Nazi Almanyası 22 Haziran 1941’de Sovyetler Birliği’ni işgal ettiğinde, üretim inanılmaz sayılara yükseldi. Savaş sırasında 32000 adet Il-2 uçak üretildi.

Il-2’nin hareket halindeki ilk kullanımı, Alman işgali başladıktan günler sonra Berezina Nehri üzerinde oldu. Savaş sırasında mürettebatın hiç eğitimi yoktu. Savaş öncesi alınan eğitim pilotların sadece kalkış ve iniş yapabilmesini sağladı; Pilotların hiçbiri silah ateşleyemedi. Ilyushin Il-2 sahneye ilk çıktığı zamanlarda pilotların yeni uçak konusunda yetersiz olmasından birçok uçak kaybedildi. Uçak konusunda pilotlar eğitimi yapıldıktan sonra savaş meydanında çok etkili bir konumu oldu. Kursk Muharebesi sırasında, Alman 9. Panzer Tümeni’nden 70 tankın sadece 20 dakikada Ilyushin Il-2’ler tarafından imha edildiği söylendi(kanıt yok). Kursk’taki Il-2’ler “ölüm çemberi” taktiğini kullandı: sekize kadar Shturmovik bir savunma çemberi oluşturuyordu, her bir uçak öndeki makineli tüfekleriyle öndeki uçağı korurken, bireysel Il-2’ler sırayla çemberden ayrılıp bir hedefe saldırıyordu.

Uçağın savaş alanlarında panzerleri alt etmek için devasa cephanelikler takıldı. Ilyushin-IL2 (IL-2) iki top, üç makineli tüfek, iki roketatar ve altı adet 100 kilogram bomba taşıyabilir durumdaydı. Uçağın en büyük dezavantajı, köpek dövüşünde Alman savaşçıyla eşleşemiyor oluşuydu. Köpek dövüşünde IL2 kayıpları artıyordu, ancak Panzer ve Tiger tanklarına karşı etkinlikleri IL2’nin üretimini artırdı. IL2, zırhı ve zırhlı kara birimlerine karşı etkinliği nedeniyle “Uçan Tank” lakabını kazandı. IL2, hizmette olan 32.000 uçakla tarihte en çok üretilen uçak oldu. II. Dünya Savaşı’ndan sonra IL2’nin varyantları Bulgaristan, Macaristan, Moğolistan ve Polonya’da kullanıldı.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: