Kırgızistan Seçim Düğümü

Kırgızistan son zamanlarda kitlesel gösterilere şahit oluyor. Ülkede yapılan seçimler sonrasında halk Bişkek meydanlarına döküldü. Meydanlara toplanan binlerce kişi Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov’un istifasını istedi. Ülkede tutuklu olan ve ceza alan muhalefet lideri Japarov ve eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev serbest bırakıldı. Seçimlerin iptal edilmesi sonrasında gösteriler bir nebze durdu. Daha sonra sokaklarda ordu ve güvelik güçleri görülmeye başladı. Ülkede şu an için herhangi bir silahlı çatışma yaşanmadı.

Seçimlerde Neler Oldu?

Ülkede parlamento seçimlerinde 16 parti, 120 sandalye için yarıştı. Ülkede partilerin meclise girebilmeleri için %7 barajını aşmaları gerekiyor. Yaşanan seçimler sonrasın 4 parti meclise girmeye hak kazandı. Partilerden Birimdik, Mekenim, Kırgızistan ve Büyük Kırgızistan %7 barajını aştı. Sorun burada başladı, meclise girmeye hak kazanan partilerin Cumhurbaşkanı Sooronbay Jeenbekov ile yakın bağları bulunuyordu. Bu noktada muhalif kesim durumu kabul etmedi ve sokaklara döküldü. Ülke kontrolden çıkmaya başladığı sırada ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi ve ordu göreve çağırıldı. Muhalefet ise ülke Cumhurbaşkanının acilen istifa etmesini talep etti. 

Ülkede temel sorunlardan biri Kuzey—Güney ayrışması olmuştur. Güney kısmı kırsal kesimi temsil ediyor; Kuzey kısmı ise daha gelişmiş yapıya sahip, bu durum ülkede ekonomik ve etnik bölünmeye ortam sağlıyor. Jeenbekov, 120 sandalyesinin 100’ünü kendisine daha yakın olan güneyden temsilcilere verdi. Bu durum kuzeyde oy çalma iddialarını ortaya attı. Muhalefet partilerinin hiçbiri parlamentoda sandalye elde edemedi. 12 muhalefet grubu oylama sonuçlarını tanımayacaklarını ilan ettiler.

Kaynak: EPA

Ülke genelinde olağanüstü hal ve ordunun devreye girmesinden sonra gösterilerde azalma olsa da bitmedi. Japorov destekçileri Bişkek’teki Ala-Too meydanı ve eski Sovyet yönetimi binasında gösterilere başladı. Meydanlarda zaman zaman gösterilerin şekli değişiyor Japarov ve Jeenbekov arasında gidip geliyor. Sokaklarda, meydanlarda çatışmalar yaşanırken aynı zamanda devlet mekanizmasında da olaylar yaşanıyor. Parlementonun Japarov’u Başbakan göstermesinden sonra açıklamalar ardı ardına geldi. Japarov, Cumhurbaşkanının bir an önce istifa etmesini söyledi. Jeenbekov daha önce ülkede büyük çatışmalar yaşanmasını istemediği için istifa edebileceğini söylemişti. Bugün daha öncesine yakın bir noktada “Ben güce sarılmıyorum. Halkına kan dökülmesine ve ateş edilmesine izin veren bir cumhurbaşkanı olarak Kırgızistan tarihine geçmek istemiyorum. İstifa kararı aldım, ” açıklamasında bulunarak istifa etti. 

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: