Jacinda Ardern ve COVİD-19 Savaşı

Yeni Zelanda başbakanı dünya liderleri arasında en etkili lider olma yönünde hızla ilerliyor. Jacinda Anrdern 19 Ekim 2017’de Yeni Zelanda başbakanı seçildi. Seçim konuşmaları ve göreve geldikten sonra yaptığı açıklamalar dikkat çekici. Vahşi kapitalizm ve sosyal adaletsizlik konusunda yaptığı açıklamalar ülkesinde ve dünyada dikkat çekiyor. Halkıyla olan etkileşimi ve politikaları dünya dengelerini sarsan COVİD-19 salgınını en az hasar ile yenilebilir olduğunu tüm dünya liderlerine gösteriyor.

COVİD-19 salgını dünya liderleri açısından bir sınava dönüştü. Liderler bu salgını, ülkelerinden en az hasar ile çıkmanın planlarını yapıyor. Bazı ülkeler bilimle kucaklaşarak, bazı ülkeler vaaz vererek, bazı ülkeler halkını eve kitleme politikasıyla bu salgını yenmeyi planlıyor. Kitleler vaaz ve kuru gürültü duymak istemiyor. Kitleler işi bilen insanlardan mesaj alıp bunları uygulamak istiyor, siyasetçilerden de bu salgından ülkeyi en az hasardan çıkarırken halkın sinir uçlarına dokunmadan yapmalarını istiyor. Genel siyaset tartışmalarının uzağında olmayı bekliyor durumdalar. Jacinda Ardern tam olarak dünya haklarının istediğini yapıyor.

Yeni Zelanda salgını yenmesinde en büyük etken tehlikeyi erken fark ederek COVİD-19’un yayılmasını kolaylaştıran durumları ortadan kaldırması. Ülkede yasaklar konusunda hızlı bir şekilde karar alınması. Sınırların kapatılması, ülkeye gelen kişilerin anında karantinaya alınması, okulların ve iş yerlerinin kapatılması konusunda en hızlı karar alan ülke konumunda. Bunların yanı sıra bu politikaların halka anlatılması konusunda Ardern çok büyük bir iş başardı. Facebook yayınları yaparak halk ile etkileşimde bulundu. Ardern’nin yaptığı açıklamalarda, alınan önlemlerin tamamen halkın sağlığı için olduğunu ve güven hissini halka yaydığı görüldü. Bu güven, halkın yasaklara uyması konusunda başarı sağladı. Buna bağlı olarak ülkede yapılan ankette halkın %84’ü hükumetin salgına karşı verdiği tepkiyi doğru bulduğunu söyledi.

Jacinda Ardern son yaptığı açıklamada ülkede normalleşme sürecinin başladığı yönünde. Ülkede 4. seviye olan alarm durumunun 3. seviye alarm durumuna çekildiğini açıkladı. Kuaför, spor salonu, alışveriş merkezi ve restoranların alarm durumunun 2. seviye konumuna getirilene kadar kapalı olacağı açıkladı. Jacinda, COVİD-19 savaşında bazı kazanımlar elde ettiklerini fakat savaşı henüz kazanmadıklarını halka açıkladı. Normalleşme devam ederken alınan önlemlere dikkat etmelerini ısrarla söyledi.

11.05.2020 Yeni Zelanda Salgın Durumu:

  • Hasta sayısı: 1147
  • Ölüm: 21
  • İyileşen: 1386
Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: