İtalya’nın Corona Virüs Sorunu

İtalya salgın başladığı günden itibaren salgın ile sarsılmaya devam ediyor. Ülke genelinde bütün hayat durdu. Salgın 100.000’den fazla kişiye bulaşmış durumda, hayatını kaybedenlerin sayısı 20.000 kişiye yaklaşmış durumda. Salgın tüm hızıyla saldırmaya devam ederken İtalya’da ümit verici haberler geliyor. Ülkede taburcu olan insanların %6.8 oranında artış göstermekte. Yoğun bakımda bulunan hasta %3.3’lük bir azalma gerçekleşti. İtalya’da salgın hızının düşmesi, yoğun bakımda bulunan hastaların sayılarındaki azalış ve verilerin olumlu yöne gitmesi uzmanları mutlu ediyor.

İtalya’da 31 Ocak 2020 tarihinde ilk vakalar tespit edildi. Roma’da iki Çinli turistte virüse rastlandı. Çinli turistlerden hemen sonra bir İtalya vatandaşı, Wuhan’dan ülkeye giriş yaptı bu kişi üçüncü 2019-ncoV testi pozitif çıkan hasta olarak kayıtlara geçti. Ardından ülke genelinde yapılan testler hasta insan sayısını arttığı ortaya çıktı. Salgın 100 kişiyi geçmeden ilk ölüm gerçekleşti. İki hafta boyunca tedavi altına alınan 78 yaşındaki bir hasta hayatını kaybetti. Bu ölümden sonra hayatını kaybeden insanların sayısı hızla artmaya devam etti. Bu ilk vakaların hemen ardından salgının merkezi Çin’den, İtalya’ya geçti. Daha sonra verilerin kötüleşmesi sonucu ölüm oranlarında Çin’i geçmiş oldu.

İtalya’da salgın yayılırken önlemlerin geç alındığını düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Salgının ilk başlarında bazı şehirler karantinaya alındı. Daha sonra bu genişleyerek tüm ülkeye yayıldı. Ardından karnavallar, uçuş yasakları, Seria, yazlık ve ikinci evlerine gitmek isteyenlere yasak getirildi. Önlemler bir anda hızlı alınmaya başlanmış olsa da salgın dünya geneline göre İtalya’da hızla yayılmış olduğu görüldü.

11 Nisan 2020 tarihiyle gelen verilerin karantinaya uymanın önemini ortaya çıkarıyor. Yoğun bakımda bulunan hasta sayılarının ve günlük açıklanan hasta sayısının bir önceki güne yakın olması umut verici. Uzmanlar hastalığın yavaşlama evresine geçtiğini söylüyor. İtalya’nın en büyük çektiği sorunlardan bir sağlık malzemesi sorunu. İtalya’nın diğer ülkelerden yardım talebi devam ediyor.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: