İran Siyasetinden 5 Önemli İsim

1- Ayetullah Ali Hamaney

İran İslam Cumhuriyet’inin en büyük makamında oturmaktadır. Daha önceleri İran’da birçok devlet kurumunda başkanlık yapmıştır. Ali Hamaney 1939 yılında İran’nın Meşed eyaletinde doğmuştur. Aslen Azeridir. Eğitimi ilk din olarak başlamıştır. 4 yaşında kuran öğrenmiştir. O dönemin şahına karşı gelen hocaların eğitiminden geçmiştir. İran devriminde aktif rol oynamıştır. Devrimin baş kahramanı Humeyni’nin sırdaşı olduğu söylenir. Siyaset hayatına ilk savunma bakanı yardımcısı olarak başlamıştır. Daha sonra Tahran cuma imamı olmuştur. Bu sırada İslam Devrim Muhafızları denetçisi olmuştur. Daha sonra İran Yüksek Konseyine seçilmiştir. Bu konsey din adamlarından oluşuyor. En önemli görevleri ülke cumhurbaşkanı adaylarını belirliyor. Bir dönem milletvekilliği yapmıştır. 1989 yılında Humeyni ölümünden sonra dini konsey tarafından dini lider seçilmiştir. Halen bu görevi yapıyor.

2- Ali Laricani

1957 yılında Irak Necef’te doğdu. Gençliğini Kum kentinde din eğitimi alarak geçirdi. Gençlik zamanlarında devrimde etkili isimlerden olmuştur. İletişim dairelerinde bakanlık yardımcılığı yaptıktan sonra parlamasını sağlayan İran Devrim Muhafızları Ordu komutan yardımcılığına gelmiştir. Daha sonra Radyo ve Televizyon Kurumlarının başına geçti. Ardından dini lider Ali Hamaney’in danışmanı oldu. 2005 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmış ve kaybetmiştir. 2008 yılında milletvekili seçilmiş ardından meclis başkanı olarak görev yapmaya başlamıştır. Mayıs 2019’da tekrar göreve seçilmiştir. Ali Hamaney’e yakın biridir. Ayrıca Ahmedi Nejat ile ayrılığa düşmüştür.

Ali Larijani

3- Hasan Ruhani

1948 yılında İran’nın küçük bir kenti olan Surhe’de dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatı için Kum şehrine geldi. Burada medrese eğitimini tamamladıktan sonra Tahran’da üniversite okudu. Burada Hukuk eğitimini tamamladı. Devrim sırasında çok aktif rol oynamıştır. 1999 yılında İran Uzmanlar Meclisine katılmıştır. İran meclisinde başkan yardımcılığı yapmıştır. Nükleer görüşmelerinde diplomatlık yaptı. 2013 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılarak seçilmiştir. Ilımlı bir politika izlediği söylenir. Seçim vaatleri arasında özgürlük ve batı ile ilişkiler normalleşmesi gibi İran’da hoş karşılanmayan vaatler vermiş ve seçimi kazanmıştır. 2013 yılında TİME dergisine çıkmış 100 etkili insandan biri seçilmiştir. 2017 yılında tekrar seçime girmiş ve tekrar seçilmiştir.

4- Mir Hüseyin Musevi

2 Mart 1942 yılında Doğu Azerbaycan şehri olan Hamane’de doğdu. Ali Hamaney’in akrabasıdır. 1958 yılında üniversiteyi bitirdikten sonra Tahran’da mimarlık okumuştur. Öğrencilik yıllardı sol ve islam karışımı bir akımın savunucusuydu. Ali Şeriati’nin sıkı takipçilerinden biriydi. Devrim sırasında çok hararetli bir devrimci idi. Che’yi kendine örnek edinirdi. Devrim gerçekleştikten sonra kurulan partilerde aktif olarak rol aldı. 1981 yılında Dış ilişkiler bakanı oldu. Aynı yıl başbakanın bombalı saldırıda ölmesi sonucu başbakanın yerine geçmiştir. 1989 yılına kadar başbakanlık görevinde kaldı. 1989 yılında İran devletinde başbakanlık kalkınca İran İslam Cumhuriyeti son başbakanı oldu. Musevi sol görüşü nedeniyle dini lider Humeyni ile pek anlaşamazdı birçok kez istifasını sunmasına rağmen Humeyni tarafından kabul edilmemiştir. Humeyni onun başbakan olarak kalmasını istiyordu. Humeyni’nin ölümünden sonra rejim tarafından pek hoş karşınlanmadı. Musevi’de siyasi hayattan uzaklaştı. Bazen bazı makamlar teklif edilsede Musevi olumlu yaklaşmadı.

5- Cevad Zarif

Zarif Tahran’da zengin bir ailenin çocuğu olarak 1960 yılında doğdu. Tahran’da özel bir dini okula gitti. Gençliğinde Musevi gibi Ali Şeriati kitapları okuyordu. Zarif 1977 yılında ABD’ye üniversite eğitimini almak için gitti. ABD’de uluslararası ilişkiler bölümünü bitirdi. Daha sonra konsolosluk ve BM İran daimi temsilcisi oldu. 2013 yılında Hasan Ruhani’nin seçilmesinden sonra Dış ilişkiler bakanı seçildi. 2019 yılında istifa ettiğini açıkladı ama Ruhani istifasını kabul etmedi.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: