İran-Arabistan İlişkileri ve Orta Doğu Mücadelesi

Orta Doğu medeniyetinin iki önemli gücü. İslam inancı yaklaşımları, ekonomi, askeri açıdan birbiriyle sürekli mücadele içinde olan ve dış politikada uygulamış oldukları baskı ortamıyla diğer devletleri de etkilemiştir. Yemen, Suriye gibi bir çok konuda çatışma yaşamaktadırlar. 14 Eylül 2019 tarihinde Suudi Arabistan’da bulunan Aramco petrol bölgesine saldırı gerçekleşmiş ve Arabistan saldırıyı İran’nın işlediğini söylemektedir.

Suudi Arabistan ve İran İslam Cumhuriyeti’nin yaşamış olduğu anlaşmazlık İran devrimi öncesinde başlar. 1973 yılında Suudi Arabistan İsrail’e ambargo başlatmış ve islam ülkelerinin desteğini beklemiştir. İran’da hükümet olan Rıza Şah bu ambargoya destek vermemiştir. 1979 yılında İran’da devrim yaşanmış ve gerginlik daha yüksek noktaya ulaşmıştır. Devrim sonrasında İran dünyadaki bütün şiilere ayaklanın çağrısında bulunmuştur. %10 Şii olan Suudi Arabistan’ı bu çağrı rahatsız etmiştir.

İran’nın dünyadaki Şii gruplara ayaklanın çağrısı Irak’ta yankı bulmuştu. Irak, İran’nın bu politikasının ülkedeki ayaklanmanın sebebi olarak görmüş ve İran’a savaş açmıştır. İran’nın, Irağı işgal ederek bölgede Şii hakimiyetini sağlamasından korkan Suudi Arabistan, Irak devletine askeri ve ekonomik anlamda yardımda bulunmuştur. Bu olayların ardından 1988 yılında hac ziyaretlerini gerçekleştiren Şiiler Arabistan’da İsrail ve ABD’yi protesto ederken olaylar çığrından çıkmış ve 402 Şii hayatını kaybetmişti. Olayların ardından her iki devlet birbirlerini suçlamış ve bütün diplomatik ilişkilerini kesmiştir.

1988 yılından 2000 yılına kadar yumuşama dönemi yaşanmıştır. 11 Eylül saldırılarının hemen ardından ABD’nin Afganistan’da talibana saldırması, ardından Irağa müdahalesi sonrası Irak’ta Şii hükümetlerinin başa geçmesi Suudi Arabistan’ı tedirgin etti. Orta Doğu’da başlayan Arap Baharı sonrası NATO’nun Libaya’ya yaptığı müdahale sonrası İran tepki göstermiştir. Suriye’de başlayan ayaklanma sonrası İran’nın, Esed rejimini desteklemesi Orta Doğu’da İran’nın yayılmacılığını artırmıştı. Suudi Arabistan’nın Yemen ve Bahreyn’e olan müdahalesi ilişkileri iyice gerdi.

İki devletin yaşadığı sıkıntıların sebebi mezhepçilik anlayışı. İran’nın Şiiliği yayma politikaları, Suudi Arabistan’nın ülkesindeki Şiilerin kışkırtılmasından korkması ve orta doğuda hakimiyetin tamamen İran’a geçmesi. İki ülkeninde nükleer programı ve artan gerilimi bölgeyi güvensiz hale getirmekte.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: