İnternetin Tarihi

Tarih 29 Ekim 1969, yer Stanford Araştırma Enstitüsü. Charley Kline adlı Bilgisayar öğrencisi bilgisayarlar arasındaki ilk bağlantıyı sağladı ve internet başladı.

Soğuk savaşın en çetrefilli yıllarıydı. ABD ve SSCB halklarını her zaman savaşa hazır hale getirmeye çalışıyordu. Tam bu sırada internetin bulunması devrim niteliği taşıdı. İnternetin bulunmasıyla ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse edildi. İlk olarak dört üniversite arasında bağlantı kuruldu. Üniversiteler arasında bağlantı kurulmasının amacı SSCB arasında çıkabilecek ani bir savaşta iletişim ağını dinamik ve yenilikçi tutmaktı.

SRI öğrencilerinin bağlantı sonrası kontrolleri.

Tarihler ilerledikçe teknoloji devrimi hızlandı. 1970’li yıllarda Vinton Cerf ”internetin babası” bilgisayarların internet üzerinden birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan TCP/IP dilini geliştirdi. Daha sonra 1989 yılına ulaştık yer bilimin merkezi Cenevre’deki CERN, fizikçi Tim Berners sayfalar arsında bağlatı kurmak için HTTP(HyperText Transfer Protocol) bağlantısını kurdu. Bunu web günümüzde web sayfalarının başında görüyoruz. Tim ve ekibi ayrıca Url ve HTML’i geliştirdi.

Zaman artık teknolojik gelişmenin hızına ayak uyduramıyordu. Tarih 1993’de Marc Andreessen, Tim ile Ulusal Süper Hesaplama Uygulamaları Merkezi’inde çalışıyorlardı. Andreessen ”web tarayıcısı” adı verilen insanların internet sayfalarında gezerken grafiksel gösterimler yapabileceği, tıklamalar yapabileceği programı geliştirdi. Artık günümüz internetine çok yakın bir oluşum haline geldi. 1995’te Amazon, 1998’de Google arama motoru kuruldu. Daha sonra diğer arama motorları da katıldı.

2004 yılında web biraz daha geliştirildi. Bu gelişim sosyal medya ağlarını oluşturdu. Facebook, Twitter gibi daha sonra milyarlarca insanın kullanacağı sosyal ağlar kuruldu. Blogger, Wordprees gibi insanların bloglar kurabileceği oluşumlar kuruldu.

29 Ekim 1969’da başlayan büyük devrim günümüzde halen devam etmekte. Telefonlar, tabletler, internet sayfaları insanlığın önünü açmakta. Bütün sektörlerde kolaylık sağlıyor örneğim eğitim, sağlık, finans sektörleri açısından önem arz etmekte.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: