İngiltere İkinci COVİD-19 Dalgasıyla Karşılaşıyor

hands with latex gloves holding a globe with a face mask

İngiltere’de son zamanlarda açıklanan verilere göre ülkede COVİD19 vakaları hızla artış göstermeye başladı. Geçmiş aylarda 1000’li sayılarda devam eden günlük vaka sayıları ekim ayında 10000’in üzerine çıktı. Sağlık sektöründe önde gelen ülkeler arasında olan İngiltere’de salgının kontrol edilemeyişi paniğe neden oluyor. Ülkedeki çoğu insan, bu durumun hükümetin yanlış politikalarının sonucu olduğunu söylüyor. Tepkilerin odağında olan hükümette bir an önce salgının büyümesinin önüne geçecek kararlar almaya çalışıyor. İngiltere halkı ikinci dalga ile yüzleşmekte. 

İngiltere’de halk sağlığı hükümetin kontrolünde olmalıdır. Bu salgın sürecinde, halk sağlığı Başbakan Boris Johnson’ın direktifleri doğrultusunda yönetildi. Kötü başlayan salgın süreci alınan bazı kararlar doğrultusunda iyi gitmeye başlamıştı; fakat tekrar durum eskiye dönüyor. Hükümetin aldığı bazı kararlar iyiye giden durumun kötüleşmesine neden oldu. Hükümet ilk olarak restoran işletmelerinin durumunu düşünerek Pazartesi, Salı ve Çarşamba günlerinde yemek yiyen insanların ücretlerinin belli bir kısmını ödeyeceğini açıkladı. Ayrıca barların açılması durumun daha da kötüleşmesine neden oldu.

coronavirus statistics on screen
Photo by Markus Spiske on Pexels.com

Uzmanlar daha öncesinde yaptıkları açıklamarda restoran, bar gibi işletmelerinin açılmasını doğru bulmadı. Açılması kararlaştırılınca insanların temas durumun en aza indirilmesi gerekli olduğunu söylediler. Ancak kafe ve barlardaki yoğunluk önlenemedi. Bu mekanlarda yenilir, içilirken maskesiz insanların bulunması virüs için müsait ortam hazırladı. Johnson’da yakın zamanda planının ülke çapında yeni dalgayı orataya çıkarıcı bir rol oynayabileceğini kabul etti. Aynı zamanda, “salgın başladığından beri olan her şeyin sorumluluğunu da aldı.”

Ülkedeki sağlık çalışanlarının durumu da pek iyi gitmiyor. Uluslararası Af Örgütü raporuna göre, salgın başladığından 3 eylüle kadar olan sürede COVİD-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı 649 oldu. Bu veriler dünya genelinde karşılaştırıldığında dünyada İngiltere’yi üçüncü sıraya yerleştiriyor. Hükümet yaptığı açıklamalarda sağlık çalışanlarının hayati riskleri ve ülke genelinde yeni bir COVİD-19 salgın düzeni oluşturacağını söyledi. 

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: