İklim Değişikliği Dünya’nın Sonunu mu Getiriyor?

Dünya evren içerisinde yaşamın devam edebildiği şuan için tek yer. Son zamanlarda değişen iklim olayları yaşam standartlarını oldukça düşürüyor artan sıcaklar, eriyen buzullar, Dünya’nın her yerinde yaşanan sel felaketleri insanlarda değişen iklim kuşağının Dünya’nın sonunu getireceğini düşünüyor.

Dünya ilk varoluşundan itibaren bir çok değişim geçirdi. Darwin günümüzde gemiyle Dünya’yı keşif faliyetlerine başlamış olsaydı 1835’lere oranla daha az çeşitlilikle karşılaşacaktı. Omurgalı canlıların 1970 den günümüze %50 oranında azaldığı düşünülmekte. 1750’li yıllarda başlayan sayi devrimi sera gazı salınımını artırdı. Karbondioksit miktarı sanayi devrimi sonrası %40 oranında arttı.

Sanayi devrimi sonrası artan sera gazından bahsederken dünya nüfusu hakkında da yorum yapılmalıdır. Devrim insanlara maddi olarak çok yaramıştır bu da küresel olarak dünya nüfusunda hızlı bir artış sağlamıştır. Dünya’da halen 7 milyara yakın insan yaşamakta oysa 1700’lü yıllarda Dünya’da sadece 620 milyon insan yaşamaktaydı. Dünya’daki iklim değişikliğinden bahsederken sadece sera gazısalınımı veya fosil yakıtlarının artışına bakılmaması gerekiyor. Nüfus artışı ile birlikte su oranında azalma, nehirlere barajlar kurulması iklim değişikliğinin artmasına sebep oluyor.

Şimdi bu olaylar sonrasında kesinlikle Dünya’nın sonu geldi diyemeyiz. Teknolojinin gelişmesi sayesinde yaşanan iklim sorunlarının belki önüne geçemeyebiliriz fakat teknoloji sayesinde insanlığa yeni yaşam koşulları yaratılabilir. Ya da insanlar muazzam bir gücü olan ekosistem karşısında hiçbir faliyet göstermeyebilir. Önümüzdeki yıllarda bunu yaşayacağız ve şuanda durum pek de iç açıcı görünmüyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: