Güney Afrika Mültecileri

Son dönemlerde Güney Afrika 275.000 mülteciye ev sahipliği yapıyor. Mülteciler genellikle Zimbabve, Etiyopya, Nijerya ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden geliyorlar. Güney Afrika’ya kaçmanın ana nedenleri yoksulluktan, siyasi şiddetten ve savaştan kaçmaktır. Güney Afrika’da mültecileri koruyan yasalar bulunmaktadır. Mültecileri uzaydan gelen insan toplulukları değil, o ülkenin insan haklarına sahip olmalarını sağlıyor. İnsan hakları Güney Afrika’da kapsayıcı, eşitlik kavramlarının iç içe olarak tasarlanmıştır. Dünya’da mülteciler konusunda en demokratik ülkelerin başında gelmektedir. Güney Afrika, sosyal ve politik ortamı sayesinde göçmenlere muamelede bölgesel lider olarak görülüyor.

Mülteciler kamplarda kalmamaktadır. Mülteci statüsü davaları gözden geçirilirken onlara hareket özgürlüğü ve sınır dışı edilmekten korunma hakkı veren bir izin verilmekte. Belgeleri inceledikten sonra Güney Afrika vatandaşlarıyla aynı hakların çoğu verilir. Mülteciler ülkenin herhangi bir yerine yerleşebilir ve hareket özgürlüğünden yararlanabilirler. Ayrıca Lesotho ve Zimbabwe’den gelen ekonomik göçmenlerin ülkede çalışmasına ve yaşamasına izin veriliyor.

Güney Afrika’da artık mülteci uygulamalarında aksama yaşanmakta. Güney Afrika mültecileri yasal belgeler, sosyal hibeler ve kalış güvenliği gibi sosyal koruma haklarına erişimde de birçok zorlukla karşılaşıyor. Bürokrasi verimli çalışmıyor, iltica yönetim sistemi yılda 50.000 başvuru için tasarlandı, ancak bu sayı her sene katınca aşılıyor. Mülteci sorunun aşılamaması bölgede güvenlik ve istikrarı baltalıyor. Ayrıca Güney Afrika’da bir grup halk mültecilerin sorun getirdiğini düşünüyor. 1 Ocak 2020’de yürürlüğe giren Mülteci Değişiklik Yasası, Güney Afrika’daki mültecilere sunulan birçok hak ve korumayı daha da kısıtlıyor. Artık mülteciler, konsolosluk hizmetleri de dahil olmak üzere kendi hükumet kurumlarından ve temsilcilerinden yardım alamıyor veya etkileşimde bulunamıyor. Mülteciler, izin verilmedikçe Güney Afrika’da kendi ülkeleriyle ilgili herhangi bir siyasi faaliyete katılamayacak. Güney Afrika’da herhangi bir siyasi faaliyetlere katılmaları yasak.

Bu gibi değişikler insan haklarına aykırı olarak değerlendiriliyor. Güney Afrika’daki bazı mülteci haklarını savunun dernekler ocak 2020’de yürürlüğe giren değişikliklere karşı olduklarını belirtmekte. Cape Town’daki Scalabrini Merkezi gibi sivil toplum ve insan hakları örgütleri bu değişiklikleri kınadılar ve “Güney Afrika Anayasasını, Haklar Bildirgesini baltaladıklarını ve uluslararası mülteci hukukuna aykırı olabileceğini” iddia ettiler. Mülteci politikalarıyla oynanması Güney Afrika’daki aşırı gruplarda şiddeti körüklüyor. Ağustos 2019’da başlayan yabancı düşmanı şiddet patlaması, Johannesburg, Durban ve diğer şehirlerde yabancılara ait dükkanların yağmalanmasına, yerinden edilmeye ve hatta birçok kişinin ölümüne yol açtı. Hükumet mültecilere yönelik politika değişiklik ve yeniliklerin güvenlik açısından önemli olduğunu düşünmekte.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: