G-20 Dünyası

AB, ABD Almanya, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Endonezya, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, İngiltere, İtalya, Japonya, Kanada, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Türkiye. Dünya ekonomisinin en büyüklerin toplandığı gelecek için önemli kararlar aldığı oluşum.

  • Dünya nüfusunun yüzde %70’i
  • Uluslararası ticaretin yüzde %75’i
  • Dünya ekonomisinin yüzde %85’i

1999 yılındaki Köln zirvesinde yeni dayanışma grubu oluşturulmasına karar verilmiş, G-8 maliye bakanlarının toplantısında dünya ekonomisinde söz sahibi ülkelerin katılımıyla adı G-20 oldu. G-20 ilk kurulduğu yıllarda sadece bakanların topladığı bir düzen iken 2009 krizi sonrası devlet başkanlarının katılması kararlaştırılmıştır.

G-20 zirvesinde dünyanın ekonomisine yön veren bazı devletler yoktur örneğin İran, Nijerya, Mısır gibi doğal kaynakları, ekonomisi tarihi zengin devletler yoktur fakat bu devletlerin dışlandığı yok sayıldığı anlamına gelmez.

” Birleşmiş Milletler’in 200 kadar ülkesinden mümkün olduğunca az sayıda bir grup ülkenin, yeterince belirleyici önemde bir ekonomik ağırlık ve siyasal etki temsil edecek şekilde bir araya gelmesi; ortak sorunları tespit ederek karar alması ve uygulanması. ”

G-20 Gezegeni, Bahadır Kaleağası

Yani kısaca diğer ülkelerin de G-20 kararlarına uyacağı varsayılıyor.

” G-20 için iyi olan, tüm gezegen için de iyidir.” Anlayış kısaca budur.

G-20’ye katılan ülkeler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: