Filistin-İsrail Barış Planı Ne Durumda?

Trump dün açıkladığı ”yüz yılın antlaşması” ses getirmeye devam ediyor. Birçok ülkeden destek ve eleştiri açıklamaları geldi. Türkiye ve İran gibi bölge ülkeleri barış planının bir fiyasko olduğunu açıkladı. Ayrıca bölgede olan huzursuzluğu artırdığı yönünde açıklamalar geldi. İran çok sert açıklamalarda bulundu. İran dış ilişkiler bakanı Zarif: ” Bu plan cehenneme giden bir yol.” olduğunu söyledi. Bazı İslam ülkeleri projeyi destekleyen mesajlar verdi. Mısır ve Suudi Arabistan delegeleri Netenyahu ve Trump açıklama yaparken orada bulundular. Ayrıca Fas dış ilişkiler bakanı: ”Amerika’nın Filistin sorununu çözmek istemesini takdir ediyoruz.” açıklaması geldi.

Plan şunları söylüyor :

  • Filistin devleti var olmaya devam edecek.
  • İsrail güvenliği en önemli konu olacak.
  • Kudüs, İsrail’in başkenti olacak.
  • Müslümanların Kudüs’de ibadet etmelerine izin verilecek.
  • 1 milyon Filistinliye iş imkanı sağlanacak.
  • Filistin’e 50 milyar dolarlık yatırım yapılacak.

Bölge uzmanları yaptığı açıklamalarda: ”Bu plan tek taraflı sadece İsrail çıkarlarına uymakta.” dedi. Ayrıca bölge ateş hattı gibi yanarken, ateşe benzin dökmek olduğunu söylediler. Bölge şuan çok sessiz. Filistin halkı zaman zaman protestolar yapıyor. Ayrıca İsrail Batı şeria bölgesine asker gönderiyor.

Bölgede diğer söz sahibi Rusya şuan için sessiz. İsrail başkanı Netenyahu Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşmek için Rusya’ya gitti. İkili görüşme sonunda yapılan açıklama merakla bekleniyor.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: