Ebulfez Elçibey Kimdir?

1938 senesinde Nahçıvan’ın Keleki köyünde doğmuştur. Babası İran Azerilerinden Kadirkulu Bey, Annesi Mehrinisa Hanım’dır. Babası 2. Dünya Savaşına katılmış ve bir daha kendisinden haber alınamamıştır. 1957 yılında Azerbaycan Devlet Üniversitesi Arap Dili Edebiyatı okumuştur. 1963-1964 yıllarında Mısır’da tercümanlık yapmıştır. 1970’te Azerbaycan, SSCB altında bulunuyordu Elçibey ülkesinin bağımsızlığı için çalışmalara başladı. 1975’te Milliyetçilik sebebiyle hapis yatmıştır.

Varlığını Azerbaycanı Rus sömürgesi olmaktan kurtarmaya adamıştır. Kendisini Atatürk’ün askeri olarak tanımlamış ve yolundan ayrılmamıştır. Kuzey ve Güney Azerbaycan birleşmeli Gürcistan, Ermenistan’a verilen toprakların geri alınmasını savunmuştur.

“Turan’ın yolu birleşik Azerbaycan’dan geçer”

Ebulfez Elçibey

1989’da Azerbaycan Halk Cephesi partisini kurmuş ve başkanı olmuştur. 1991 yılında SSCB dağıldıktan sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı olmuştur. Cumhurbaşkanlığında bir sene kalabilmiştir.

Cephedeki yanlış politikaları sebebiyle cephe komutanı Seyret Hüseynov’u görevden almış, Seyret Hüseynov ise isyan başlatmıştır. İsyanı bastırması için Haydar Aliyev’i görevlendirmiş fakat Aliyev isyancıları desteklemiştir.

İç savaş çıkmaması için Haydar Aliyev’le konuşmuş ve doğduğu şehre dönmüştür. Bakü’den ayrılmak zorunda kalan Elçibey 4 yıl sonra Bakü’ye dönebilmiştir. Döndükten sonra muhalefete katılmış ve kendini Kuzey ve Güney Azerilerin birleşmesine adamıştır. 62 yaşında vefat etmiştir cenazesine sekizyüzbin kişi katılmıştır cenaze törenine Aliyev’de katılmış protestolar nedeniyle ayrılmak zorunda kalmıştır.

Çok işkence gördüm, çok çektirdiler. 

Hiçbirine yanmam da bir Atatürk rozetim vardı

Yakamda, onu aldılar elimden, hala içim yanar.

Ebulfez Elçibey

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: