Dünya Gıda Programı Nedir?

Dünya gıda programı(WFP) birleşmiş milletler bünyesinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük açlık ve gıda güvenliği programıdır. 1961 yılında Roma’daki kurulmuştur. Dünyada birçok ülkede ofisi bulunmaktadır. WFP 2019 yılı itibariyle 88 ülkede 97 milyon kişiye gıda yardımı yapmaktadır. Dünyada çatışmalar yaşanan, iç karışıklık bulunan, savaşların olduğu bölgelerde daha çok faaliyet göstermektedir. Bu kuruluşun ana amaçları arasında en önemlisi, 2030 yılına kadar dünya genelinde “sıfır” açlıktır. Bu amaç uğruna faaliyet yürürken, çalıştığı ülkelerde demokrasi ve insan hakları gibi temel unsurlar üzerinde çalışan yan grupları da bulunmaktadır. Bu yan kuruluşlar sağlık, eğitim, istihdam, yoksulluk gibi sorunlar üzerinde çalışma sürdürmektedir.

Tarih:

WFP ilk olarak 1961 yılında Gıda ve Tarım örgütü konferansı sonrasında, ABD Barış için Gıda programları genel direktörü George McGovern tarafından önerilmiştir. Daha sonra 1961 yılında ABD başkanı Eisenhower isteği üzerine BM altyapısı altında Gıda yardımına başladı. Kurulduktan sonra ilk büyük görevi İran’da yaşanan deprem sonrasında olmuştur. Kuzey İran’da 1962 yılında çok büyük deprem sonrasında 12.000 insan hayatını kaybetmiştir. İran’da yaşanan felaket sonrasında bölge insanına temel gıda ürünleri gönderilmiştir. Halen günümüzde aktif çatışma bölgeleri dahil olmak üzere faaliyet göstermektedir. 

Finans:

WFP bölgelerde gerçekleştirilen çalışmaları, destek veren ülkelerden ve gönüllü bağışçılar tarafından finanse edilmektedir. 2018 yılında gelen bağışlar 7.2 milyar doları buluyordu. En büyük bağışçıları ABD (2.5 milyar dolar) ve Avrupa Birliği ( 1.1 milyar dolar) ülkeleridir. Bütçenin büyük kısmı aciliyet gerektiren çatışma bölgelerindeki insanlara ayrılmıştır, stratejik çalışmalar ve yan kuruluşlara daha az bütçe ayrılmıştır. 

Eleştiriler:

Çatışma yaşanan bölgelerde sorunların uzaması ve yolsuzluğu artırdığı yönünde büyük eleştirilere maruz kalmaktadır. Bazı uzmanlar yararlarından çok zararları olduğunu söylemektedir. Yardımların yapıldığı bölgelerde yaşayan bazı uzmanlar “yerel politikacaların seçimleri kazanmak uğruna yardımları çaldığı, oy karşılığında insanlara eşit olmayan şekilde dağıtıldığını” belirtiyor. Ayrıca bu programın ABD ekonomisini desteklemekle suçladı. Kenyalı James Shikwati gibi bazı ekonomistler de WFP’nin bazı ülkeleri dış yardıma aşırı derecede bağımlı hale getirdiğini savundu.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: