Doğa Finans Dünyasını Korkuttu

Doğal Dünya alarm veriyor. Çevre kirliliği, okyanuslardaki plastikler, orman yangınları vs. finans, bankacılık ve küresel ekonomi tehdit altında. Dünya’daki bütün ekonomiler ve ekonomik faliyetler su, orman ve hava gibi doğal olaylara bağlıdır. Örneğin bir otomobil üreticisinin suya ihtiyacı vardır ki fabrikalarına parça gönderebilsin. Tarım ekonomisi direkt olarak doğaya bağlıdır. Anlayacağınız o ki doğada yaşanan ani bir durum küresel ekonomiyi de ilgilendirmekte.

Dünya Ekonomi formu’nda 2020 küresel beş riski arasına biyolojik çeşitlilik kaybı ve büyük ekosistem çöküşü ilk sıraları aldı. Çevresel faliyetler forumun ana konusu oldu. Sigorta ve finans kuruluşu bu çevresel riskler ile ilgili araştırmaya koyuldu.

Hollanda ulusal bankası, Hollanda bankacılık sisteminin çevresel risklere ne kadar bağlı olduğunu araştırıyor. İklim değişikliği, hammadde ve su riklerini analiz ettirdi. Biyolojik çeşitlilik risklerini ölçmek için Hollanda Çevre Ajansı ile anlaştı. Davos’da Dünya Ekonomi zirvesinde Doğal Sermeye Gücü kurulması kararlaştırıldı. Bu güç iklim değişiklikleri ile ilgili ekonomik riskleri ortaya koyuyor. Bu fikir büyük ülkelerin desteğini almış bulunmakta. 2020 Ekim ayında Çin’de doğal Dünya’yı korumak adına bir konferans düzenlenecek. Çin’de yayılan virüs bunu engelleyebilir.

Son olarak doğa bütüm gücüyle diz çöktürmeye devam edecek. Fabrikalar, milyar dolar paralar doğanın önünde duramayacak.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: