Dev Güç Mezarlığı: Afganistan

Afganistan tarihi ve kültürünü korumuş olan nadir ülkelerden biridir. Afganistan’ı işgal etmeye çalışan ülkelerinin sıkıntıya hatta çöküşe gittiği kimine göre lanetli topraklar. Afganistan’a giderseniz halkının yeni çağa geçemediğini halen eski bir tarihte yaşadığını düşünebilirsiniz. Nüfusunda birçok etnik kökene sahip insan bulunmaktadır. Bunlar Peştunlar, Türkmenler, Araplar, Beluçlar olmak üzere birçok halk bulunmakta. Etnik nüfusun fazla olması ülkedeki iç karışıklığıda körüklemekte.

Britanya İmparatorluğu:

Biritanya imparatorluğu bir zamanlar dünyanın 1/3’ünü kontrol etmekteydi. Hatta bu gücü o dönemde anlatmak için Britanya İmparatorluğuna ”Güneş batmayan imparatorluk” denmekteydi. Britanya gücüne güç katmak istiyordu. Bunun için Afganistan’ı işgal girişiminde bulundu. Britanya tarihte 3 kez işgal girişiminde bulunsada bunların hiçbirinde başarı sağlayamadı. Britanya İlk olarak 1839-1842 yılları arasında Afganistan’ı ingiliz etkisine almaya çalıştı. Ruslar ve İngilizlerin Hindistan üzerindeki hırsları Afganistan’ı stratejik açıdan önemli hale getirmekteydi.

Son 1919 yılında Afgan savaşından sonra Britanya, Afgan halkını kontrol altında alamayacağını anladı. 4 ay süren savaş sonrası kesin Afganistan halkı zaferiyle sonuçlandı. Teknolojik açıdan Britanya imparatorluğunun gerisinde olan bir toplum kesin zafer kazanmıştı. Bu olay dünya çapında etki yarattı. Britanya’nın gücü İngiliz egemenliği altında bulunan halklarda çok büyük bir bağımsızlık ateşinin fitilini ateşledi. Özgürlüğüne düşkün olan halklar kelepçelerini söküp bağımsızlık nidaları atmaya başladı. Afganistan savaşından sonra Britanya İmparatorluğu çöküş evresine geçerek, önemli kolonolilerini kaybetmeye başladı.

SSCB:

SSCB’nin çöküşü birçok etkene bağlansada çöküşe giden ilk yol Afganistan işgalinin olumsuz sonuçlanması görülebilir. İşgal girişimi SSCB’nin ekonomi ve siyasetini olumsuz yönde etkiledi. Afganistan’nın coğrafi özelliklerini anlamayan bir SSCB ve muazzam teknolojisi açısından felaket ile sonuçlandı. O dönemlerde CIA’in İslamcı isyancılara verdiği taktik desteği gerilla savaşını vahşi bir noktaya getirmişti. Savaşın sonlarına doğru SSCB’nin savaşa harcadığı para inanılmaz noktalara ulaşınca çöküş kaçınılmaz hale geldi.

Afganistan’ın sömügeci güçlere verdiği tepki kendi içinde olan huzursuzluğu artırmakta. Radikal İslamcı gruplar ülkede varlığını halen korumakta. 11 eylük ikiz kule saldırılarından sonra ABD’nin Afganistan’a müdahalesi ülkeyi tam bir kaosa sürükledi. Halk, Taliban ve Afganistan hükumeti arasında bir seçime zorlanmakta. Kırsal kesimlerde Taliban ve radikal islamcı gruplar etkisi bulunurken, şehirlerde Afgan ordusunun etkisi bulunmakta. Şehirlere yapılan intihar ve bombalı saldırı eylemleri halkı olumsuz yönde etkilemekte.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: