Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsleri, soğuk algınlığına sebep olan virüs gruplarından biridir. Bu virüslerin bazı üyeleri insanlık adına tehlike yaratmaktadır. 2003 yılında ortaya çıkan SARS korona virüsü 8.000 kişiye bulaşmış, 770 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olmuştur. Ayrıca MERS corona virüsü Suudi Arabistan’da ortaya çıkmış çok sayıda insanın hayatına sebep olmuştur. Çin’in Wuhan kentinde çıkan corona virüsü kırmızı alarm vermeye başladı. Çin Devletinin yaptığı açıklamada 56 kişinin hayatını kaybettiği yönünde. Fakat sosyal medyada yayılan bilgilerde durum bundan oldukça kötü.

Virüs ilk olarak aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Ardından Japonya, Güney Kore ve ABD’ye turistler aracılığıyla yayıldı. Semptomları arasında burun akıntısı, baş ağrısı ve yüksek ateş. Özellikle yaşlılar ve bağışıklık sistemi düşük insanlarda tehlike yaratmakta. Hayvanlardan insanlara geçtiği düşünülen virüs, bu yeteneği nasıl kazandığı halen bilinmemekte. Virüsün evrim geçirmesi işi daha da zorlaştırmakta. Ayrıca Çin hükumetinin nüfus azaltma çabaları olduğu düşünen insan sayısı da az değil.

Çin devleti corona virüsü ile mücadele çağrısında bulundu. 6 gün içerisinde Wuhan kentine salgın merkezi inşasına başladı. Ayrıca Wuhan kentine giriş ve çıkışlar durduruldu. Uçuş yasakları getirildi. Son olarak kent Çin ordusu tarafından kuşatıldı.

Corona virüsünün hayvanlardan insanlara geçmesi, bazı doktorlar ve araştırmacılar arasında pek inandırıcı gelmedi. Çinli insanların yediği yiyecekler geçmişten beri yenilen yiyecekler olduğu için buradan virüsün yayıldığı açıklamalarının yanlış olduğu yönünde. Bu gibi sosyal medyada yayılan bilgilerin nedeni ise Çin hükumetinin yeterince açıklama yapmaması.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: