Çin Seddi Yok Olma Tehlikesi Altında

Çin Dünya’nın en eski kavimlerinden biridir. Dağlarının yüceliği insanların gözlerini kamaştırıyor. Çin’nin muhteşem dağarından birinde muazzam bir yapı bulunmaktadır, bu yapı Çin Seddi’dir. Çin’nin tarihini gözler önüne seriyor. Öyle ki bu yapı şarkılara, efsanelere ilham kaynağı olmuştur. Böyle bir tarihin korunması Çin açısından önem teşkil ediyor. Uzun yıllardan beri ayakta duran bu mühendislik harikası yapının yüzde 50’si yok olmuştur. 

Qin hanedanı Çin’i birleştirerek Çin İmparatorluğunu kurmuştu. Uzun yıllar iç çekişmenin sonunda birleşen Çin iç huzuru sağlasada bölgede Moğollar, ve Türk devletleri vardı ve büyük tehtit oluşturuyordu. Birleşik Çin’in ilk yıllarında duvar sadece küçük parçalardan oluşuyordu. MÖ 475 yılında bölgedeki isatilalardan korunmak amacıyla yapılmaya başlanmış, MÖ 271 yılına kadar yapımı sürmüştür.

Çin Seddi yaşadığı savaşlarla, barışlarla, liderle halen orada durmakta. Çin’nin tarihine ve gücüne halen katkı sağlamakta. Ayrıca Çin açısından muazzam turist çekmektedir. 2007 yılında Dünya’nın 7 harikası arasına giren Çin seddi ekonomiye yakşık sekiz milyar dolar kazandırmaktadır.

Duvarın küresel gücü Çin açısından onu korumaya alma noktasına getirebildi. Restorasyon çalışmalarını hızla başlatan Çin büyük teknolojisini bu çalışmaya adasada bölgedeki hava koşulları ve yapılan çalışmalarda kullanılan pahalı malzemeler nedeniyle hırsızlar tarafından engellenmektedir. Bölgede yaşanan olumsuzluklar bu muazzam tarihin yok olmasına sebep olmakta tarihciler bu olaya dikkat çekmekte ve Çin hükümetini tarihe yeteri kadar sahip çıkmamakla suçlamakta.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: