Çin Ordusunu Kullanmaya Hazırlanıyor

brown world map illustration

Çin Halk Kurtuluş Ordusunun 1 ağustosta 93. yıl dönümü kutlandı. Komünist partisi genel başkanı Xi Jinping konuşmasıyla başlayan geniş çaplı bir tören gerçekleştirildi. Xİ konuşmasında, Çin kuvvetlerini, Çin kıyılarından uzak beldelere ulaşarak dünya çapında bir orduya sahip olmayı dile getirdi. Bu sözler Çin tarafından yeni bir otoritenin dünya ülkelerine ulaşacağı, yeni bir rekabet düzenin getirileceğinin çağrısı yapıldı. Geçtiğimiz yıllarda büyük liman yapıları, yollar gibi yatırımları ile dünya sahnesinde olan Çin artık ordu gücünü hissettirmek istiyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu doğrudan anayasa ya da millete hizmet eden bir kurum değil. Çin Komünist Partisinin çıkarlarını korumak ana görevi olan bir ordu. Ordu siyasi bir varlığa hizmet etmektedir. Ordunun dünyadaki çatışma bölgelerinde aktif katılımları, bölgedeki karşı güçleri ağır hüsrana uğratma ihtimali çok yüksek. Çin Halk Kurtuluş Ordusu, ”özgürlük getirmek” gibi klişe laflardan çok, amacına en uygun olanı en hızlı şekilde yapacaktır. Bu durum ülkesinde herhangi bir sorgu sistemine maruz kalmadan, ülkedeki siyasi konjonktüre doğrudan bağlı olmasının payı çok büyük. Çin Halk Kurtuluş Ordusu modernizasyon çalışmalarını 2035 yılında bitirmek ardından 2049 yılında dünyanın en büyük ordusu olma arzularını önceden açıklamışlardı. Bu modernizasyon içerisinde en önemli olanı kendi halkını kontrol etmek için üretilen yapay zeka teknolojileri. Bu teknolojileri dünyanın geri kalanında kullanma olasılığı çok yüksek. Şu an bu yapay zekalar Uygur Türkleri ve kitlesel protestolar görülen bazı şehirlerde görülmekte.

Komünist parti ülke vatandaşlarının kontrol edilmesinde temel unsur olarak Çin Halk Kurtuluş Ordusunu merkeze almaktadır. Daha otoriter toplum yapısını Çin halklarına dayatmak istenmektedir. Bu durum sadece Çin nüfusu için değil, ileride dünya nüfusunun karşılaşacağı büyük sorunlardan biridir. Dünyadaki birçok devlet daha otoriter ve aşırıcı politika izlemeye başladı. Çin merkezli uluslararası düzen inşası önümüzdeki günlerde sıkça karşılaşacağımız bir durum.

ABD bu hızlı Çin yayılmacılığına karşı çıkmakta. Uzun süredir devam eden ticaret savaşı ilerleyen yıllarda bölgelerde orduların karşı karşıya gelmesiyle sonuçlanabilir. ABD, Çin ile uzun vadeli rekabet, hava, kara, deniz, uzay ve siber uzay gibi tüm alanlarda rekabet edebilecek, caydırabilecek ve kazanabilecek bir güce sahip ABD ordusu oluşturmayı hedefliyor. Ordunun modernizasyon çalışmalarını bu amaçlara uygun olarak hazırlıyor. Ayrıca müttefik ağını genişletmek ve güçlendirmek de bu çaba için hayati önem taşıyor. Çin’in komşu ülkelerinde yaşadığı sorunları kullanmaya çalışıyor.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: