CIA Casusu Sovyet Uçak Planlarını Nasıl Yok Etti?

Tolkachev, Sovyetlerin hava araçlarında mühendis olarak çalışıyordu. 1979-1985 yılları arasında Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na önemli belgeler sağlamıştır. Sovyet havacılığının radar tasarım bürosu Phazotron, baş tasarımcılardan biri olan Tolkachev, CIA’ya R-23, R-24, R-33, R-27 ve R-60, S-300 gibi projeler hakkında eksiksiz ayrıntılı bilgi verdi; MiG-29, MiG-31 ve Su-27’de kullanılan radar sistemlerini sızdırdı.

Tolkachev, Sovletlerin radar tasarım bürosunda baş mühendislik görevini yerine getiriyordu. Phazatorn, gelişmiş hava seyrüsefer sistemlerinin geliştirilmesi üzerinde çalışan bir kurumdu. Çalıştığı kurumdaki pozisyonu çok geniş bir alana hakim olmasını sağladı. Bu görevin getirdiği kolaylıkları CIA’ya Sovyet projelerini sızdırmak için kullandı. Bu casusluk faaliyetleri ABD’ye yaklaşık 20 milyar dolar tasarruf sağladı.

Tolkachev Casusluk Kariyeri:

Tolkachev, Sovyet hükümetine olan hırsını, Joseph Stalin yönetiminde acı çeken karısının ailesine yönelik zulümden kaynaklandığını iddia etti. Karısı Natasha‘nın annesi iki yaşındayken idam edildi ve babası çalışma kampına yollandı. Ocak 1978 yılında başlayan casusluk serüveninden önce birkaç kez CIA şefi Gardner Hathaway‘e yaklaştı ancak CIA, KGB‘nin karşı istihbarat operasyonlarına karşı bir süre temkinli davrandı. CIA güven sağladıktan sonra Tolkachev ile temasa geçmesi için John I. Guilsher adlı Rusça konuşabilen bir subayı görevlendirdi. İlk başlarda CIA’nın casusluk tarzı denemek zorunda kaldı ancak böyle giderse yakalanacağını düşündü. Tolkachev, faaliyetlerine müdahale eden rutin değişikliklere rağmen, Sovyet güvenliğini aşmak için birçok farklı yol geliştirdi. Güvenlikte defalarca boşluklar buldu, belgeleri iz bırakmadan ele geçirmenin yollarını buldu ve belgeleri daha fazla güvenli olan alanlara götürmenin yollarını buldu. CIA tarafından sağlanan kameralar beklendiği gibi çalışmadığı ve yakalanma ihtimali karşısında Tolkachev sivil bir kamera kullanmanın bir yolunu buldu. İşinin çıktısını ve kalitesini büyük ölçüde artıran kendi prosedürlerini geliştirdi. Tek başına bir toplantıda yaklaşık 200 rulo film ve başka bir toplantıda 150’den fazla rulo sağladı. Ayrıca belgelerin anlaşılmasına yardımcı olmak için fotoğraflardaki bilgilerin ayrıntılı notlarını ve açıklamalarını da ekledi. Şüphe çekeceğini bildiği için yaptıklarının karşısında para talep etmedi. Oğlu için sanat malzemeleri, müzik ve diğer eşyalar istedi. CIA’in kendisini Sovyetlerden çıkarma girişimlerini reddetti.

Yakalanma:

Bir CIA görevlisi KGB tarafından yakalandı. Yakalanan CIA görevlisinin üstünden üstünden casusu kameralar ve bazı materyaller ele geçirildi. Ele geçirilen belgeler ve sorgulamalar sonucunda Tolkachev 1985 yılında KGB tarafından yakalandı. KGB, onu ABD’den Sovyetler Birliği’ne kaçan CIA subayı Edward Lee Howard’dan öğrendi. Edward Lee Howard ABD’de vatana ihanet ile suçlanıyordu. Yargılanma sürecinden sonra 1986’da Tolkachev idam cezasına çarptırıldı ve idam edildi.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: