Çağa Ayak Uydur

İbrahim elindeki baltayla putlara koştu ve parçalamaya başladı. Son bir put kalmıştı bu put halkın en çok hürmet ettiği puttu onu parçalamadı boynuna baltasını astı. Ne manalı mesaj ama.. Devir değişti artık putların isimleri lat, menat, uzza değil faiz, para, iktidar hırsı, koltuk sevdası, tağut olma sevdası…

Şairin dediği gibi “belli bir bozgun yaşamışız.” Şükretmiyor, çok konuşup sonra pişman oluyoruz, kadınlar ki anne olmamak için direniyorlar, erkekler ki savaşmayı tümden unutmuşlar, çocukluk kalkmış dünyadan. Çağ bize “kendin her şeyden önce gelir”diyor. Çağın izinden gitmek zorundaymış gibi hissediyoruz. Çağı dinlemeye başlıyoruz görünen şeylere kendimizi adıyoruz, görünmeyen yaradanla alakamızı unutuyoruz.

Çağ bize yeni ve çağa uygun putlar veriyor. Helvadan putlar değil, maddeden putlara tapmaya başlıyoruz. Çağ bize seküler ol, modern ol diyor sonra sen yer sofralarında bağdaş kurarak oturma sünnetiyle alay etmeye başlıyorsun. Peygamber mesleği çobanlığı hakaret kelimesi gibi kullanmaya başlıyorsun. Çağ sana çağa uygun donan gidip faizli kredi kartınla( senin gerçekte olmayan paran) kıyafetler alıyorsun sonra Şehit kaymakamın babasını sarıklı, cübbeli görünce öcü görmüşe dönüyorsun.

Çağ bize duygusuz olmamızı söylüyor. Sana profesyonel olmanı, duygunun ise acizlik olduğunu söylüyor hatta “acıma acınacak hale düşersin gibi” saçma sapan akıl veriyor. Sanki her şeye ölüm dadanmış duygu yok ruh yok…

Eski çağlarda bir iki firavun varken, bu çağda herkes firavun. Özel insan İsmet Özel’in dediği gibi “belki firavunlar piramitlerini kırbaç altında inleyen kölelerin emekleriyle yükselttiler. günümüzde olay biraz farklı. köleler belki ben de firavun olurum düşüncesiyle piramidin inşâsına gönüllü olarak ve tebessüm ederek katılıyorlar…” Kısacası çağa ayak uydur.

Şimdi düşününce İbrahim peygamber putları parçalamış, en çok hürmet edilenin boynuna baltayı asmıştı. Şimdi bizde putlarımızı parçalayıp, çağın boynuna baltayı asacağız..

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: