Bismarck: Yüzen Kale

Almanya’nın 1. Dünya Savaşı sonrası ordusunu yeniden inşa etmesi herkesin hayran olduğu bir konudur. Hitler donanmasını yenilediği sırada adını Alman Şansölye Otto Von Bismarck’tan alan Bismarck sınıf gemilerine de el attı. Bismarck, düşman savaş gemilerinin korkulu rüyası haline gelmiştir. Deniz operasyonlarında önemli faktör haline geldi, İngiliz gemilerine Atlantik’te zor anlar yaşattı. 1939 yılında denizlere açıldığı günden itibaren dünyanın en güçlü gemisi haline geldi.

İnşaa Süreci:

Bismarck savaş gemisi 1930 yıllarında Alman Kriegsmarine tarfından Fransız savaş gemilerinin deniz hakimiyetini sonlandırması üzerine inşa edildi. 1936 yılında denize indirilen gemiye Alman Şansölyesi Alman Şansölye Otto Von Bismarck’ın adı verimiştir. Yeniden inşa sürecine girdikten sonra 1939 yılında denize tekrar indirildi. Savaş gemisi Yüzbaşı Ernst Lindemann tarafından 8 ay yönetilmiştir. Bismarck, 41.000 ton inşa edildi. Tam yüklü hali 50.300 ton toplam uzunluğu 251 m, 36 m ve 9.9 m Almanya’nın ve Avrupa’nın en büyük gemisi olmuştur. Savaş gemisinin mürettebatı 103 subay ve 1.962 askerden oluşuyordu. Mürettebat 180 ile 220 erkek arasında on iki tümene ayrıldı. İlk altı tümen geminin silahlanmasına, ana ve ikincil bataryalar için 1’den 4’e kadar olan tümenler ve beş ve altı uçaksavar topuna atandı. Yedinci bölüm aşçılar ve marangozlar da dahil olmak üzere uzmanlardan, sekizinci bölüm ise mühimmat yükleyicilerinden oluşuyordu. Radyo operatörleri, sinyalciler dokuzuncu bölüme atandı. Son üç bölüm makine dairesi personeliydi. İnşa süreci sonunda 1939 yılında denize indirildi.

Rheinübung Harekatı:

O yıllarda Almanya ve İngiltere savaş halinde. İngiltere köşeye sıkışmış durumdayken ülkeye gelebilecek tek yardım konvoyları Amerika’dan gelmekteydi. Hitler bu durumun sonlandırılması İngiltere ve Avrupa’nın savaş dışı kalması anlamına geliyordu. Plan, Danimarka’nın kuzeyinden dolaşıp İngiliz ikmal gemilerine saldırı planladı. Bismarck, 19 Mayıs günü saat 02:00’de Gotenhafen’den ayrılerek Danimarka boğazına doğru yola çıktı. 11:25’te Prinz Eugen ona katıldı. Daha sonra iki gemiye z10 Hans Lody, Z16 Friedrich Eckoldt ve Z23 olmak üzere üç destroyer ve mayın tarama gemisi eşlik etti. Luftwaffe, Alman sularından yapılan yolculuk sırasında hava koruması sağladı. Bismarck, Atlantik denizinde gizli ilerlediğini düşünürken İsveç kuvvetleri onları tespit ederek İngiliz kuvvetlerine durumu bildirdi. Böylece İngilizler yaklaşan operasyonu deşifre ederek hazırlıklara başladı. 20 Mayıs akşamı, Bismarck ve filonun geri kalanı Norveç kıyılarına ulaştı; mayın tarama ekipleri ayrıldı ve iki akıncı ve muhrip eskortları kuzeye devam etti. Norveç kıyılarına demirlemiş halde bulunan gemilerin üzerinde İngiliz hava kuvvetleri keşif uçuşu yaptı ve fotoğrafları çekmeyi başardı. Fotoğraflar ve keşif uçaklarının anlattıkları ile İngiliz donanması hazırlıklarını yaptı. İngiliz Donanması yapılan hazırlıklar sonrası Alman kuvvetlerine saldırıya geçti ancak hava koşullarının kötüleşmesi sonrası Alman kuvvetlerinin yeri kaybedildi. İngiliz Donanmasının daha sonra tespit çalışmaları başarısız olunca operasyon iptal edildi. Alman kuvvetleri İzlanda açıklarına doğru hareket etmeye başladı. Bölgedeki buz kayalarına dikkat edilmesi yavaş ilerlenmesini sağladı ayrıca yerlerinin tespitini kolay hale getirdi.

Prinz Eugen’in radyo dinleme ekibi İngiliz Kuvveti olan Suffolk tarafından gönderilen radyo sinyallerinin şifresini çözdü ve konumlarının bildirildiğini öğrendi. Lütjens, Prinz Eugen’in Suffolk’la çarpışması için izin verdi, ancak Alman kruvazörün kaptanı hedefini net bir şekilde ortaya çıkaramadı ve bu yüzden tam çatışma sağlanamadı. Suffolk hızla güvenli bir mesafeye çekildi ve Alman gemilerini takip etti. Saat 20:30’da, ağır kruvazör HMS Norfolk Suffolk’a katıldı. Lütjens gemilerine İngiliz kruvazörüyle çarpışmalarını emretti; Bismarck beş top ateşledi, üçü Norfolk’a isabet etti. Geminin güvertesinde ağır hasar oluştu. Norfolk geri çekilmek zorunda kaldı.

Danimarka Boğazı:

24 Mayıs saat 05:45’te, Alman gözcüleri ufukta duman gördü. Yaklaşan gemiler Hood ve Prince of Wales olduğu tespit edildi. Lütjens gemilerine savaş istasyonlarına emir verdi. Hood, Alman Prinz Eugen gemisine ateş etti. Prince of Wales, Bisamarck gemisine saldırdı. Alman gemileri geniş menzile ateş etmesi gerektiği için 20 ° dönüş emretti. Lütjens, Prinz Eugen’e ilerleyip Galler Prensi’ni hedef alamasını emretti. Bismarck, 38 cm’lik zırh delici mermilerden birini Hood gemisine isabet ettirdi. Hood aldığı darbe sonrası savaş alanından uzaklaşmak zorunda kaldı. Daha sonra Bismarck Prince of Wales İngiliz gemisine mermilerinden birini isabet ettirdi. İki Alman gemisi Galler Prensi’ne ateş etmeye devam etti ve ciddi hasara yol açtı. Ana bataryadaki teknik hatalara rağmen, Prince of Wales nişanda Bismarck’a üç isabet sağladı. Saat 6:13’te Prince of Wales geri çekilme emri verdi. Bataryalarından beşi ağır hasara rağmen ateş ediyordu. Bunun yerine Bismarck ve Prinz Eugen’e Kuzey Atlantik’e yönelmelerini emredildi. Bismarck’ta petrol sızıntılarının olduğu tespit edildi. Çözüm için Prinz Eugen kontrolünde geri çekilme süreci başlatıldı. Başbakan Winston Churchill bölgedeki tüm savaş gemilerine Bismarck ve Prinz Eugen’in peşine katılmalarını emretti. Amiraller, Lütjens’in rotasını takip etmeye çalışması durumunda Manchester, Birmingham ve Arethusa’ya hafif kruvazörlere Danimarka Boğazı’nda devriye gezmelerini emretti. Toplamda altı savaş gemisi ve savaş kruvazörü, iki uçak gemisi, on üç kruvazör ve yirmi bir destroyer Alman kuvvetlerini kovalamaya başladı. Uçak gemisi Victorious’den ayrılan 4 avcı uçağı Bismarck’a saldırıya geçti. Bismarck saldırıların çoğundan kaçtı. Sadece bir saldırı isabet aldı fakat çok etkili olmadı. Komuta personeli hasar almış Bismarck belirlenen hız ile işgal altındaki Fransa’ya dönmek üzere yola çıktı. Bismarck izini kaybettirdi. İngiliz donanmasını uzun saatler oyaladı.

İngiliz kod kırıcılar, 25 Mayıs 1941’de Jane Fawcett tarafından şifresi çözülen bismarck’a destek vermesi için Luftwaffe’ye verilen emir de dahil olmak üzere bazı Alman sinyallerinin şifresini çözmeyi başardılar. İngiliz hava kuvvetleri tespit edilen kuvvetlere saldırıya geçti. İlk saldırı sonrasında Bismarck pek hasar almadı. İkinci saldırı saat 19:10’da 15 uçaktan oluşuyordu. Deniz ve havadan yapılan saldırılar sonrası Bismarck çaresiz kadı, ağır hasar almıştı. Lütjens saat 21:40’da karargaha işaret etti: “Gemi manoeuvrable. Son parçasına kadar savaşacağız. Yaşasın Führer.” Karanlık çöktüğünde Bismarck kısa bir süre İngiliz donanmasına ateş etti ancak kruvazörler hızla kaçtı. İngiliz donanması saat 22:38’de Bismarck ile çatışmaya başladı. 27 mayıs saldırısı sorasında Bismarck tüm kabiliyetlerini kaybettiği gözleniyordu. Saat 09:30 sularında Bismarck’ın İngilizler tarafından gemiye binmesini önlemek ve mürettebatın kayıpları azaltmak için gemiyi terk etmesine izin vermek için gemiyi terk edip batırmaya karar verildi. Toplamda dört İngiliz gemisi Bismarck’a 2.800’den fazla top mermisi attı ve 400’den fazla isabet elde etti, ancak Bismarck’ı batıramadılar. Daha sonra yapılan saldırılar sonrası gemi yavaş bir şekilde batmaya başladı. İngiliz donanmasına geri dönme emri verildi. Donanmanın içinden iki gemiye Bismarck’ı tamamen batırma görevi verildi. Görev tamamlandıktan sonra gemi tamamen denizin altındaydı.

HMS Ark Royal 

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: