Big Bang Başka Evrende Bir Kara Delik Mi?

sky space dark galaxy

Bir kara deliğin içinde yaşadığımız fikri bazı uzmanlara uçuk bir olay gelmiyor. Kara delik, çekiminin çok güçlü olduğu ve hiçbir parçacığın veya ışık gibi elektromanyetik radyasyonun kara delikten kaçamayacağı bir uzay-zaman bölgesidir. Kaçışın mümkün olmadığı bölgeye olay ufku denir. Kara delikler, uzay ve zamanı, uzay ve zamanın rollerinin tersine döndüğü noktaya kadar büker. Bir kara delik oluştuktan sonra, çevresinden kitle emerek büyümeye devam edebilir. Diğer yıldızları emerek ve diğer kara deliklerle birleşerek milyonlarca güneş kütlesinin süper kütleli kara delikleri oluşabilir. Çoğu galaksinin merkezinde süper kütleli kara deliklerin var olduğu konusunda fikir birliği var.

Uzmanlar bütün bir başka evrenin başka bir evrenin içinde bulunmasının nedeni, zaman ve uzayın çarpıtılabildiği, esnetilebildiği, sıkıştırılabildiği ve bükülebildiği gibi garip yollar ile ilgilidir. Bir kara deliğin merkezinde çıkmaz gibi görünen şey, bunun yerine yeni bir evrenin doğuşuna giden bir geçit olabilir.

Big Bang Teorisi:

Yaklaşık 13.8 milyar yıl önce belirsiz ve hacimsiz bir noktadan genişleyerek büyümesine büyük patlama ya da big bang denir. İlk genişlemesinden sonra, evren, atom altı parçacıkların ve daha sonra atomların oluşumuna izin verecek kadar soğudu. Bu ilkel elementlerin dev bulutları – çoğu hidrojen, bir miktar helyum ve lityum ile – daha sonra yerçekimi yoluyla birleşerek torunları bugün görülebilen ilk yıldızlar ve galaksiler oluşturdu. Einstein’ın yerçekimi teorisi olan Genel Görelilik açısından uzayın kendisi bu tek noktaya sıkıştırılmıştır. Bu süreçler evrimleşerek hızla devam ediyor. Uzmanlar uzak galaksileri incelediklerinde uzaklaştıklarını gözlemlemişlerdir.

Kütleçekimsel tekillik ve Kara Delik İçinde Yaşam:

Genel görelilik tarafından tanımlandığı gibi bir kara deliğin merkezinde, uzay-zaman eğriliğinin sonsuz hale geldiği bir bölge olan yerçekimsel tekillik yatıyor olabilir. Bazı Kara deliğine düşen cisimler olay ufkunu geçtikten sonra tekillik içine taşınmaktan kaçamazlar. İnişlerini yavaşlatmak için hızlanarak deneyimi uzatabilirler, ancak yalnızca bir sınıra kadar. Tekilliğe ulaştıklarında, sonsuz yoğunluğa ulaşır ve kütleleri kara deliğin toplamına eklenir. Genel göreliliğin özelliklerinden biri, zaman ve mekanın yer değiştirebileceği noktaya kadar bükülebilir olmasıdır. Bu görüşü savunanlar belirli tekillik türleri için, maddenin ona bir kez ulaştığında, tekilliğindeki zamanın o evrenin başlangıç ​​noktası olduğu yeni bir evrene girdiğini öne sürüyor.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: