Belarus Seçimleri Düğümü

protesters in belarus

Belarus sokaklarında protestolar aynen devam ediyor. Alexander Lukashenko, altıncı kez yeniden Belarus cumhurbaşkanı seçildi. Seçimlere hile karıştığını idda eden halk sokaklara döküldü. 9 ağustos günü yapılan seçim sonrası 3 haftalık süreçte halk Alexander Lukashenko’nun görevinden istifa etmesi gerektiğini söylüyor. Ülke genelinde huzursuzluk çok yüksek. Protestoculara karşı alınan önlemler üst düzeye ulaşmış durumda. Alexander Lukashenko’nun sarayının çevresi güvenlik barikatları ile çevrelendi.

‘Avrupa’nın son diktatörü’ sosyal medyada Lukashenko için çok sık söylenen bir söz haline geldi. Lukashenko 26 yıldır Belarus’ta iktidarı elinde bulunduruyor. Otoriter bir yönetim tarzı olan Lukashenko bu yönüyle Rusya devlet başkanı Putin’e benzetilmekte. Nitekim yapılan son seçimde Lukashenko’yu tebrik için arayan ilk devlet başkanlarında birisi de Putin oldu. Otoriter eleştirilerini asla reddetmeyen Lukashenko 2003 yılında verdiği söyleşide “Otoriter tarz yönetim benim karakteristik özelliğim, bunu hep kabul ettim. Ülkeyi kontrol etmelisiniz ve en önemli şey insanların hayatını mahvetmemek” demişti. Bu yanına ve ülkedeki baskı ortamına Batı devletleri karşı çıkıyor olsa da Lukashenko pek kulak asmıyor. Her fırsatta Batı karşıtlığını göz önüne sürüyor. 9 ağustos seçimleri öncesi en dişli rakibi Viktor Babariko‘yu tutukladıktan sonra yaptığı açıklamada “hem Batı’dan hem de Doğu’dan çıkar odaklarının Belarus’a yöneldiğini” söyledi.

Image Photo from REUTERS

Batı ülkeleri yapılan seçim sonuçlarını tanımadığını açıkladılar. ABD Dışilişkiler Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklada “özgür ve adil bir seçim olmadığını” vurguladı. Seçime karşı çıkan ülkeler seçimlerin Svetlana Tikhanovskaya’nın kazandığını söylediler. Svetlana Tikhanovskaya %84 katılımlı seçimlerin %70 kadarını aldığını ve seçimi kazandığı görüşündeler. Lukashenko Batının sert söylemlerine karşın Putin’den yardım istedi. İki lider ülkenin dışarıdan baskı gördüğünü söyledi. Putin, Belarus’a her anlamda destek vereceğini açıkladı. Putin için Belarus’un Rusya çevresinde olmasını ister. Bu konuda ısrarı askeri müdahaleye kadar gidebilir. Ayrıca Putin, Lukashenko’ya çok fazla güvenmiyor. Onun yerine Moskava’ya daha yakın biriyle değiştirmek isteyecektir. Fakat şu an durum bunu gerçekleştirmesine müsaade etmiyor.

Lukashenko’nun önünde doğrudan Moskava’ya bağlı yakın ilişkiden başka bir şey görünmüyor. Halkın daha da artan öfkesi, ekonomik yaptırımlar, Batı devletlerinin özgürlük söylemleri karşısında sığınabileceği tek liman Rusya olarak görünmekte. Putin’in Lukashenko’ya olan desteği şu an için gayet açık. Lukashenko’da geçmişte Rusya ile yaşadığı anlaşmazlıkları göz ardı edecektir. İlk olarak, indirimli petrol için müzakereleri Şubat 2020’nin başlarında kesintiye uğramıştı. Müzakereler tekrar gündeme gelebilir. Ayrıca Rusya ile NATO arasındaki husumeti kendi belirgin avantajı için kullanan Lukashenko bu politikadan vazgeçmek zorunda kalacaktır. Nispeten azalan Rus etkisi son olayların ışığında tekrar yükselişe geçecektir.

protesters in belarus
Photo by Artem Podrez on Pexels.com
Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: