Barış Planı İç Siyasete Yönelik mi?

Trump Orta doğu’da barış planını açıkladıktan sonra dünyada ses getirdi. Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ve ardından İsrail-Filistin barış planı ile ABD Orta Doğu’da söz sahibi olduğunu tekrar göstermiş oldu. Trump’ın hükumeti ülkesinde konuşulmaya başladı. Bu aralar özellikle konuşulan Jared Kushner. Trump’ın hem damatı hem başkanın baş danışmanı. Ancak ABD içindeki diplomatların bunun ne anlama geldiğini pek bilmediklerini söylediler. Jared daha önce Çin ve Meksika krizini çözmek ile görevliydi. Fakat pek başarılı olmadı. Daha sonra yüz yılın antlaşmasında önemli bir görev üstlendiği söylendi. Bölge uzmanları bu barış planın bölgeyi daha da istikrarsız hale getireceğini açıkladı. Ayrıca Orta Doğu’da daimi müttefiki İsrail’in güvenliğini tehlikeye attığını söylediler. Yani kısaca Jared ve Trump eleştiri altında.

Barış planında Filistin’e devlet olma statüsü verilirken aynı zamanda Filistin’in hava ve kıyı sahalarını kontrol edemeyeceğini söylemesi devlet olma maddesine aykırı olduğunu göstermektedir. Barış planı yürürlüğe girer ise bu maddenin sorun yaratacağını ve Hamas’ın elini güçlendireceğini göstermektedir. ABD’de iç politika uzmanları Trump’ın yaklaşan seçimlere yönelik dış politikada hareket ettiğini söylediler.

İsrail’de seçimler yapıldı. Netenyahu tekrar başkan seçildi. Fakat hakkında çıkan yolsuzluk soruşturmaları başını ağrıtmaya devam ediyor. Yolsuzluk soruşturmalarına karşı bir çıkış arayan Netenyahu için barış planı dikkat dağıtmaya yarayabilir.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: