Altıncı Bir Yok Oluş Olabilir mi?

Küresel sıcaklıklar, depremler, orman yangınları ve küresel ölçekte yaşanan salgınlar Dünya ve insanlığı tehdit ediyor. Oxford’un Future of Humanity Institute tarafından yayınlanan küresel risk araştırmasına göre, 2100 yılına kadar insanlığın yok olma ihtimalini %19 olduğunu açıkladı. Yok oluşun nedenleri arasına insanların katkısı oldukça fazla. Hızla üretilen silahlar, savaşlar ve doğaya olan müdahale üzerinde duruldu.

Dünya tarihinde birçok kez toplu yok uluş yaşanmıştır. Ordovisiyan dönemi sonlarında bundan yaklaşık 400 milyon yıl önce kitlesel yok oluş gerçekleşti. Daha sonra 335 milyon yıl önce Geç Devoniyen kitlesel yok oluşu gerçekleşti. bu dönemde canlı nüfusunun %75’i yok oldu. 66 milyon yıl öncesine geldiğimizde Kratese-Paleosen yok oluşu gerçekleşti. Bu dönemde ise bazı dinozor türleri yok oldu. Diğer 2 yok oluş da kitlesel ve dünya tarihini önemli ölçüde değiştirmiştir. Bilim insanları altıncı bir kitlesel yok oluşun gerçekleşme ihtimalinin olduğunu düşünüyor.

Future of Humanity Institute, bu yok oluşun insanlığın elinden çıkacağını tahmin ediyor. Kendi yarattığı bir teknolojinin insanlığın sonu olabilmesi şu an için filmler yoluyla bildiğimiz bir olay. İlerleyen dönemlerde bunu yaşama ihtimalini bilim insanları olası görmekte. Gelişen teknoloji yeni bir türün doğuşuna insanlığı şahit ediyor. Bu türü evcilleştirmek insanlığın görevi, bu bir meydan okuma olabilir. Meydan okuma son bir meydan okuma. Evcilleştirme sağlanırsa insanlık her şeyi kontrol edebilir, kontrol edilemezse insanlığın yok oluşu anlamına gelebilir. Ayrıca kontrol edilemeyen virüsler de bu tehlikenin düşünülmesinin mimarlarından. COVID-19 salgını sonrasında insanlığın geldiği durum bu teorileri destekler konumda. İnsanlığın salgın noktasındaki çaresizliğini, politikacılar ve ülkelerin bilim dışı yönelimlerine hepimiz şahit olduk.

İnsanlığın yok olmasında önemli bir kısmını silahlar yer almakta. Dünya’nın silah nüfusunun artması ve ülkelerin silahlanma politikaları izlemesi insanlık açısından endişe yaratıyor. Nükleer ve biyolojik silahlar kitlesel yok oluş öngörüsünü destekleyebilir. Bunlar insanlığa olan olası sonların sadece birkaçı. Bunların hepsi insan kaynaklı olsa da, sonu doğal yollarla olabilir, bir volkan ya da bir asteroit gibi. Aslında, 2068 yılında, asteroit “Apophis” Dünya’yı etkileme şansı var. Altıncı kitlesel yok oluş için bir diğer olası aday da iklim değişikliği, bu da kitlesel yiyecek kıtlığına neden olabilir ve gezegenimizin bazı kısımlarını yaşanmaz hale getirebilir.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: