Afrika Ülkesi Sudan

Sudan, Afrika’nın Doğunda bulunan, zengin enerji kaynakları bulunan bir ülkedir. Başkenti Hartum’dur. 41 milyon nüfusu vardır, bölgenin 3. büyük nüfusudur. Ülke yıllardır süren iç savaş vardır. Nisan 2019’da, askeri darbe ile göreve gelerek tam 30 yıl iktidarı elinde bulunduran Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir yine bir askeri darbeyle görevden alındı. Sudan’da yarı sivil yarı askeri bir yönetim ile yönetilmekte. Ülkede hızlı destek kuvvetleri (RSF) adında askeri gücü bulunmaktadır. Başkanı Muhammed Hemedti’dir, 2003 yılında Darfur’da konuşlanmış bir ordunun başında bulunmaktaydı. Çıkan bir isyanı kanlı bastırarak parlamaya başladı. Ayrıca RSF ülkedeki enerji kaynaklarının çoğunu elinde bulundurmaktadır. Ülkede petrol en önemli enerji kaynaklarından. İç savaş dönemlerinde petrol üretimi durma noktasına gelmişti. 2018 yılında imzalanan barış antlaşmasından sonra ülkede petrol üretimi artmıştır. Petrol üretimini 400.000 varile çıkarmak için Rus petrol şirketleriyle masaya oturuldu.

Ülkede yolsuzluk en önemli sorunlarından. Ülkede sendika ve sosyal dernekler yoktur. Bu sebep ile çok sesliliğin olmaması yolsuzluğun üzerine gidilmesini engellemekte. Merkezi bir hükumetin olmaması da sorunun çözümünü geciktiriyor. Önümüzdeki günlerde Sudan’da geçiş hükumeti kurulması bekleniyor. Yine de hükumetin kurulması yolsuzluk ile mücadelede etkili olması beklenmemekte.

Ülkede suç oranı çok yüksek. Soygun, araba hırsızlığı ülke güvenliğini en büyük sorunlarından. Suç sorunlarının artması polis ve askeri kollarının yetersizliğini ortaya koymakta. Suç oranının en yüksek olduğu şehir Juba’dır. Ülkede yüksek seviyede silah bulunmaktadır. Özellikle iç savaş yıllarında halka dağılan silah suç oranını artırmakta. İç savaşın bitmesiyle ülkede çok sayıda küçük milis kuvvetler doğmuştur. Bu milis kuvvetler terörizm yaymakta. Terörizm birçok kurumu etkiliyor. Güney Sudan ile olan petrol krizi savaş riskini artırıyor. Barış imzalanmış olsa bile ülkede zaman zaman küçük çaplı çatışmalar yaşanmakta.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: