1919 Mısır Devrimi

Mısır’da 1. Dünya Savaşının getirdiği tam bir kaos ortamı vardı. Savaş memurları, kentte yaşayan insanları ve Mısırlı köylüleri ciddi derecede etkilemişti. Mısır o dönemde İngiliz himayesindeydi ortamdan rahatsız olan bir grup eğitimli aydın sorunları dile getirmeye başlamıştı. Mısırlılar ve İngilizler arasındaki çatışma çok ciddi boyutlara ulaşmıştı.

Kasım 1918’de Wilson ilkelerini on ikinci maddesini(Osmanlı’da yaşayan uluslara yaşam güvenliği ve özerklik için tam özgürlük ilgili madde) bir grup Mısırlı politikacı İngiltere Kahire temsilcisine dilekçe vererek Paris barış konferasında Mısır’ı temsil etmek istedi. Bu Mısırlı politikacıların başında Saad Zaglul bulunmaktaydı. Zaglul Mısır başbakanının damadı idi ve Mısır’da geldiği makamları kullanarak milliyetçileri örgütlemişti.

İngiltere bu teklifi küstahça bularak Zaglul ve ekibini tutukladı sonra sınır dışı etti. Bu olaylar sonrasında Zaglul’un örgütlediği Mısır milliyetçileri harekete geçti. 1919 baharında Mısır genelinde gösteriler ve iş bırakma eylemleri patlak verdi. Öğrenciler arasında başlayan eylemler bütün kesime yayıldı. İsyan iki ay sürdü ve İngilizler tarafından silahla bastırıldı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: