1-6 Şubat Orta Doğu Gündemi

Suriye:

Rejim güçleri Suriye muhaliflerinin elinde olan İdlib’e doğru harekete geçti. İdlib’e yaklaşırken stratejik öneme sahip köyleri ele geçirerek ilerliyor. Türkiye açısından İdlib çok önemli çünkü burada 1 milyondan fazla insan yaşamakta. Rejim güçlerinin İdlib’e ilerlemesi buradaki halkın Türkiye sınırına doğru ilerlemesini sağlamakta. Türkiye İdlib’in çevresinde gözlem gözlem noktaları bulunmakta. 2-3 Şubat günü rejim güçleri Türkiye’nin gözlem noktası bulunan Serakib’e ilerledi ve çatışmalar yaşandı. Rejim ve Türk ordusu karşılıklı kayıplar verdi. Türkiye Ordusu rejim güçlerinin bulunduğu yerleri vurdu. Rejim 6 şubat günü Serakib’i tamamen kuşattı.

Rusya:

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti ve Ukrayna ordusuna 200 milyon dolarlık yardım sonrası Rusya tarafından hoş karşılanmadı. Ayrıca bölgede Ukrayna ile olan ateşkesi, Ukraynalı ayrılıkçıların bozduğu yönünde açıklamalar geldi. Suriye rejimiyle birlikte operasyonlara devam ediliyor. İdlib’e ilerleyen orduyu Rus komutanlar yönetiyor. Bugün Kremlin açıklama yaptı. Kremlin’den yapılan açıklamada, İdlib konusunu görüşmek için Putin ve Erdoğan arasında bir görüşme ayarlanacak.

İsrail:

Netenyahu ve Trump’ın açıkladığı plandan sonra İsrail’e yönelik saldırılar artmaya devam ediyor. 6 şubatta Filistinli genç İsrail askerlerine saldırdı. Batı Şeria’dan İsrail’e füzeler ateşlendi. Füzeleri hava savunma sistemleri düşmeden imha etti. Buna karşılık olarak İsrail Batı Şeria’yı bombaladı. İsrail, Han Yunis köyü ve çevrelerini bombaladı. Netenyahu Uganda’yı ziyaret etti. Burada Sudanlı El-Burhan ile görüşme gerçekleştirdi. Ayrıca İsrail, Suriye’de İranlı milisleri vurdu. Bazı rejim noktalarını da vurdu.

ABD:

ABD bu hafta en önemli açıklaması Türkiye’nin PKK ile çatışmalarında ortak istihbarat çalışmalarını bitirdik açıklaması oldu. Ayrıca Türkiye ve rejim arasında çıkan çatışmada Türkiye’yi destekleyeceğini açıkladı. Rusya’nın Suriye’de yapılan saldırılarına son vermesini söyledi. Suriye’de İran Hizbullahı terör saldırısında bulunduğunu açıkladı. Trump’ın açıkladığı barış antlaşmasına bazı ülkeler tepki göstermeye devam etti.

Mısır:

Sina bölgesinde İsrail-Mısır doğal gaz hattına saldırı düzenlendi. Doğal gaz hattı sorun görmedi. Mısır’ İşid militanları saldırı gerçekleştirdi. Şeyh Zuweid kasabasının güneyinde gerçekleşen saldırıda 15 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Irak:

Irak’ta hükumetin seçilmesinden memnun olmaya kişiler protestolarına devam ediyor. Irağın güneyinde yer alan protesto kampına saldırı düzenlendi ve yedi kişi hayatını kaybetti. Saldırı Şii El- Sadr’ın Necef’teki kampına düzenledi. Irak yeşil bölgede bulunan Amerikan üstüne İran füze saldırıları düzenledi.

İran:

AB dış politika sorumlusu gerilimi azaltmak için İran’da ziyaretlerde bulundu. Ayrıca İran’dan yapılan açıklamada hiçbir şekilde ABD ile masaya oturulmayacak açıklaması geldi. Trump’ın açıkladığı barış planına tepkiler devam etti. İranlı dini lider Hamaney Twitter’dan yaptığı açıklamada ” ABD ölmeden önce ölmüştür” dedi.

Libya:

Öncelikle Cezayir Dış ilişkiler bakanı Hafter ile görüşmek için Bingazi’ye geldi. Ateşkes zaman zaman ihlal edilse de büyük nebzede devam etmekte. Ayrıca taraflar ateşkesi uzatmak için Cenevre’de bir araya geldi. Eski DAEŞ fotoğrafcısı Libya’da tutuklandı.

Yemen:

ABD Yemen’de bulunan El-Kaide liderini insansız hava aracıyla öldürdü. Husiler Yemen’de buluna Suudi Arabistan kampına füze saldırısı düzenledi. Suudi kampı Marib bölgesinde bulunan Sahn Al-Jin kampı.

Suudi Arabistan:

Suudi Arabistan Yemen’de Husilere yönelik saldırılara devam etti. Ayrıca Afrika’nın en yoksul ülkesi olan Moritanya’ya 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: